​Agos yeni sayısıyla bayilerde - Gündem
12 Temmuz 2024 - Հակական տոմար - Տարի : 4516 / Ամիս : Հրոտից / Օր : Անի / Ժամ : Արփող

Gündem :

02 Kasım 2023  

​Agos yeni sayısıyla bayilerde -

​Agos yeni sayısıyla bayilerde ​Agos yeni sayısıyla bayilerde

Azınlık toplumlarının hastane vakıflarının seçim süreci belirsizlikler içinde ilerliyor. 2022 yılında çıkarılan yönetmelikte hastane vakıfları ayrı tutulmuş ve bu seçimlerin 2023 sonuna kadar yapılacağı Resmi Gazete’de yayınlanmıştı. Ancak yönetmelik hâlâ yayınlanmadı. Adaylar liste çalışmalarını sürdürürken Hükümet'in yönetmelik konusunda harekete geçmemesi azınlık toplumları açısından büyük belirsizlik yaratıyor.

-Hrant Dink Cinayeti Davası'nda Yargıtay, mahkemenin kararını bazı sanıklar açısından onamış, bazı sanıklar açısından bozmuştu. Dava yeniden görülüyor. Davaya Cumhurbaşkanı avukatı da müdahil oldu.

-Ermeni okullarının yöneticileriyle mevcut tabloyu ve sorunları konuşmaya devam ediyoruz. Bu haftaki konuğumuz, Getronagan Lisesi Müdürü Silva Kuyumciyan.

-Sevgi sofrası (madağ) sırası bu hafta Feriköy Okulu'nda. Okul yöneticileri gazetemizi ziyaret ederek kurumun mali durumu ve binalarda yürütülen deprem güçlendirme çalışmaları hakkında bilgi verdiler.

-Pakrat Estukyan ve Berge Arabian'ın Ermenistan izlenimlerinde ikinci bölüm: Bu hafta Ardaşad bölgesine sığınan Karabağlı Ermenilerin hayatından çarpıcı kesitler var.

-İnsan Hakları Gündemi de Ermenistan'da sığınmacıların sorunlarına odaklanıyor. Varduhi Balyan'dan Dzağgadzor'a sığınan Jazmin ile zor bir röportaj.

-Türkiye'nin yakın tarihi üzerine çalışmalarıyla bildiğimiz Taner Akçam'ın "Yüzyıllık Apartheid/1918-1923 Türkiyesi: Bağımsızlık ve Apartheid Rejiminin İnşası" başlıklı kitabı Aras Yayıncılık tarafından yayınlandı. Akçam ile kitabından yola çıkarak "Apartheid" olarak tanımladığı , Cumhuriyet rejiminin azınlıklarla ilgili politikalarına yakından baktık. Pek çok konu başlığını içeren söyleşiyi iki bölüm halinde yayınlıyoruz.

-Mekanlar ve Hikayeleri serimiz devam ediyor. Hanriet Topuzyan Basoğlu bu hafta yüz yıllara direnen Bebek Kavafyan Konağı'nı yazdı.

Agos 1421. sayısıyla bayilerde.Bu haber agos kaynağından gelmektedir.

Haber metninde yer alan görüşler haber kaynağı (agos) ve yazarına ait olup,
bolsohays.com sitesi haber hakkında herhangi bir görüş üstlenmemektedir.

Opinions expressed are those of the author(s)-(agos). They do not purport to reflect the opinions or views of bolsohays.com
+