​Adam Schiff`ten ABD yönetimine Azerbaycan`a yaptırım tasarısı - Gündem
25 Mayıs 2024 - Հակական տոմար - Տարի : 4516 / Ամիս : Մարերի / Օր : Ցրօն / Ժամ : Լուսակն

Gündem :

13 Kasım 2023  

​Adam Schiff`ten ABD yönetimine Azerbaycan`a yaptırım tasarısı -

​Adam Schiff`ten ABD yönetimine Azerbaycan`a yaptırım tasarısı ​Adam Schiff`ten ABD yönetimine Azerbaycan`a yaptırım tasarısı

ABD Kongresi üyesi Adam Schiff, Azerbaycan'ın Dağlık Karabağ hükümet yetkilileri de dahil olmak üzere Ermeni savaş esirlerini, esir alınan sivilleri ve siyasi tutukluları derhal serbest bırakması için, ABD yönetiminin Bakü'ye yaptırım uygulaması talebiyle, ABD Kongresi'ne bir tasarı sundu.

Tasarıda ABD Başkanı Joe Biden yönetimine, Ermeni savaş esirlerinin hukuka aykırı olarak gözaltına alınmasından sorumlu olan Azerbaycan hükümet yetkililerine karşı Magnitsky İnsan Hakları Küresel Sorumluluk Yasası kapsamında yaptırımlar uygulaması çağrısında bulunuluyor.

Tasarıda ayrıca ABD’nin Azerbaycan’a askeri ve güvenlik yardımını durdurması yönündeki çağrı da yineleniyor.

Tasarıda “Azerbaycan, son savaş sırasında işlenen ağır zulümlerden zaten suçlu ve Ermenilerin hukuka aykırı olarak gözaltına alınmaya devam edilmesi sorunu daha da artırıyor. Azerbaycan’ın bu mahkumlara yönelik işkence ve cinayetler de dahil muamelesi yürek parçalayıcıdır ve uluslararası hukuk ve düzene doğrudan bir tehdittir. Tasarı, Amerikan hükümetini ve uluslararası toplumu Aliyev rejimi tarafından Ermeni toplumuna yönelik bu ağır insan hakları ihlallerine karşı durmaya ve bu mahkumları ailelerine iade etmeye çağırıyor.” denildi.

Tasarıda, Dağlık Karabağ’ın sivil ve askeri yetkilileri, özellikle eski cumhurbaşkanılar Arkadi Gukasyan, Bako Sahakyan ve Arayik Harutyunyan, eski Dışişleri Bakanı Davit Babayan, Meclis Başkanı Davit Ishkhanyan, eski Devlet Bakanı Ruben Vardanyan, eski askeri komutanlar Levon Mnatsakanyan ve Davit Manukyan'ın yasadışı biçimde tutuklandıkarı belirtiliyor.

Bu haber agos kaynağından gelmektedir.

Haber metninde yer alan görüşler haber kaynağı (agos) ve yazarına ait olup,
bolsohays.com sitesi haber hakkında herhangi bir görüş üstlenmemektedir.

Opinions expressed are those of the author(s)-(agos). They do not purport to reflect the opinions or views of bolsohays.com
+