​Samast`ın tahliyesine tepkiler - Gündem
19 Temmuz 2024 - Հակական տոմար - Տարի : 4516 / Ամիս : Հրոտից / Օր : Անահիտ / Ժամ : Այգ

Gündem :

16 Kasım 2023  

​Samast`ın tahliyesine tepkiler -

​Samast`ın tahliyesine tepkiler ​Samast`ın tahliyesine tepkiler

CHP Genel Başkanı Özgür Özel Hrant Dink Cinayeti faili Ogün Samast'ın tahliye edilmesini eleştirdi. Tahliyeye pek çok kesimden tepki geldi.

CHP Genel Başkanı Özel, Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti'ne yaptığı ziyarette gazetecilerin sorularını yanıtladı. Ogün Samast'ın tahliye edilmesini değerlendiren Özel, şunları söyledi:

"Akıl alır gibi bir şey değil. 16 yıldır tutuklu. Yok iyi hali varmış, bilmem nesi varmış. Bu kadar canice bir cinayet işleyenin ne iyi hali olabilir! Hepimizin gözü önünde bu kadar açık bir cinayet... Sadece bir cinayet değil. Tasarlanmış, birileri tarafından planlanmış, görevlendirilmiş, gitmiş takip etmiş, tatbikat yapmış... Ayrıca Türkiye'deki çok önemli bir cemaate, Ermeni cemaatine karşı yapılmış olan fevkalade, inanılmaz büyük bir haksızlık. Bir kanaat önderinin düşüncelerinden dolayı susturulması çok şüpheli bir durumdu zaten. Şimdi şu ortaya çıktı: Demek ki Ogün Samast'ı birileri koruyor, kolluyor. Zaten Samast'la cinayetten sonra bayrak önünde onunla fotoğraf çektirenler vardı. Demek ki o fotoğraf çektirenler ya da onu azmettirenler, günü geldiğinde onun ömür boyu durması gereken o delikten çıkarmayı bildiler. Sözün bittiği yerdeyiz. Eğer Ogün Samast iyi halden serbest kalıyorsa, bu memlekette adaletin a'sından bahseden gerçekten vicdansızdır."

Tepkiler

İHD Eş Genel Başkanı avukat Eren Keskin tahliye hakkında şu değerlendirmeyi yaptı: "Hrant Dink’in katili Ogün Samast biraz önce tahliye edilmiş. Burası böyle distopik bir yer! Gültan Kışanak, Selahattin Demirtaş, Osman Kavala, Can Atalay sadece düşünceleri nedeniyle hapiste ama katil serbest! Ayrımcı İnfaz kanunun sonuçları…. Hrant Dink’in katili ‘iyi halli’ bulunmuş. Hasta mahpuslara bile uygulamadıkları ‘iyi hal’ katile uygulanmış!"

HEDEP Eş Genel Başkanı Tülay Hatimoğulları şunları söyledi.

"Sevgili Gültan Kışanak, Selahattin Demirtaş, Osman Kavala, Can Atalay sadece düşünceleri nedeniyle hapiste ama Sevgili Hrant Dink’in katili Ogün Samast serbest! İktidarın bu ayrımcı İnfaz uygulamasına, Hrant’ın katledilmesinden sorumlu olanlara ve arkasındaki siyasi iktidara karşı mücadelemizi sürdüreceğiz. Sevgili Hrant’ın bizlere miras bıraktığı barış mücadelemize de ısrarla devam edeceğiz."

HEDEP Milletvekili Cengiz Çandar da sosyal medya paylaşımında "Eline hiç silah sürmemiş Osman Kavala ağırlaştırılmış ömür boyu hapis yedi. Selahattin Demirtaş silah yerine TBMM'yi seçti. Hapiste. AİHM kararları ikisine uygulanmıyor. Hrant Dink'i öldürmekten yatan Ogün Samast ise serbest. Olabilir. Türkiye hukuk devleti ve yargı bağımsız!" dedi.

CHP Milletvekili Türkan Elçi şu değerlendirmeyi yaptı: "Hrant Dink cinayetinin perde arkasının kurbanlık koyunu Ogün Samast tahliye edilmiş. Şaşırdık mı? Tabii ki hayır. Ogün Samast bugünün koşullarında değil hüküm giymek, gözaltına bile alınmazdı. Ogün Samast’a ceza veren yargıçları (göstermelik de olsa) suçlayan yargıçların hakim olduğu günlerde yaşadığımızı unutmayalım."

Türkiye Gazeteciler Sendikası "Gazeteci Hrant Dink cinayetinin arkasındaki karanlık hala aydınlatılmamışken katili Ogün Samast iyi halli görülerek koşullu salıverme kapsamında serbest bırakıldı. Gazeteciler cezaevinde, onları katleden tetikçiler özgür!" dedi.

Sınır Tanımayan Gazeteciler'den (RSF) Erol Önderoğlu "Gazeteci, barış insanı Hrant Dink’i 2007’de öldüren Ogün Samast’ın tahliyesi bazı yetkililerin hesap vermemeleri için 16 yıl 10 ay boyunca korunmasıyla birlikte bir başka hayalkırıklığıdır. Cinayet, gazeteciliğe & uzlaşıya kasteden bir insanlığa karşı suçtur." dedi.

DİSK Basın İş "Arkadaşımız Hrant Dink'in katili de artık aranızda! Eksiğiniz kaldı mı? Samast'ın tahliyesi gösteriyor ki gazeteci tetikçilerine uygulanan hukuk gazetecilere uygulanmıyor. Meslektaşlarımız hukuksuzca tutuklanıyor, failleri serbest bırakılıyor!" açıklamasını yaptı.

CHP Milletvekili Sezgin Tanrıkulu "Bu siyasi suikastin sorumluları yargılanmaya devam ederken, birçok sorumlusu henüz yargı önüne çıkmamışken tahliye kararı vermek; bu karanlığı sorgulamak bir yana, toplumun vicdanını kanatmaya devam etmektedir." dedi.

İHD Irkçılık ve Ayrımcılığa Karşı Komisyon'dan "Hrant Dink’in katili Ogün Samast, infaz düzenlemeleri ve hasta ve siyasi mahpuslara uygulanmayan "iyi hal" gerekçesi ile tahliye edildi. Bu durum, hukuk sisteminin tüm "derin suçların" üstünü örten bir örtü olduğunu bir kez daha ortaya çıkardı." açıklaması geldi.

Türkiye İşçi Partisi resmi X hesabından şu paylaşımı yaptı: "Anayasa Mahkemesi’nin tahliye kararına rağmen cezaevinde tutsak bulundurulan Hatay Milletvekilimiz Can Atalay ve onlarca siyasi tutuklu Saray’ın talimatıyla özgürlüklerinden mahrum edilirken, Hrant Dink’in katili Ogün Samast bugün tahliye edildi. Milletvekilleri, siyasetçiler, gazeteciler, akademisyenler hapiste tutulurken bir katil daha sokağa salındı. Yargıyı mafya çetelerinin arka bahçesine çeviren Saray Rejimi’ni yıkacağız, adaleti kazanacağız!"

Devrimci Sosyalist İşçi Partisi "Planlayanlar hep dışarıdaydı, şimdi tetikçi de serbest! Hrant için adalet mücadelesi yürütenler olarak yıllarca "öldür" diyenler yargılansın dedik. Hrant'ın arkadaşlarını hapseden, katilinin ise sırtını sıvazlayan mekanizmaya ve cinayet ortaklarına karşı mücadelemiz devam edecek" dedi.

Bu haber agos kaynağından gelmektedir.

Haber metninde yer alan görüşler haber kaynağı (agos) ve yazarına ait olup,
bolsohays.com sitesi haber hakkında herhangi bir görüş üstlenmemektedir.

Opinions expressed are those of the author(s)-(agos). They do not purport to reflect the opinions or views of bolsohays.com
+