​Dink`in vurulduğu yerde protestolar - Gündem
24 Nisan 2024 - Հակական տոմար - Տարի : 4516 / Ամիս : Ահեկան / Օր : Լուսնակ / Ժամ : Շանթակող

Gündem :

18 Kasım 2023  

​Dink`in vurulduğu yerde protestolar -

​Dink`in vurulduğu yerde protestolar ​Dink`in vurulduğu yerde protestolar

Hrant Dink cinayetinin faili Ogün Samast'ın tahliyesi sonrasında Dink'in öldürüldüğü Sebat Apartmanı (eski Agos gazetesi) önünde protesto gösterileri ve basın açıklamaları yapıldı.

Türkiye İşçi Partisi milletvekili Sera Kadıgil Dink'in vurulduğu yerde yaptığı açıklamada şunları söyledi:

"Aslında Ogün Samast sadece bir piyondu çünkü kendi savunmasında şöyle diyordu: 'Ben 17 yaşında bir çocuktum, nereden bilirdim Agos'u, nereden tanırdım Hrant'ı… Onu işaret edenler, hedef gösterenler, o parmaklar bu salonda değil?' diye soruyordu. Biz de bu soruyu soruyoruz. 80'e yakın kişi yargılandı bu davada, 50'si kamu görevlisiydi. Yalnızca 3 kişiyi tutukladılar, biri Ogün Samast'tı. Çocuk olduğu için dün tahliye edildi. 2 tane daha görünen sanık var içeride, yatıyorlar. Hrant Dink faili meçhul bir cinayettir. Dün salıverilen Ogün Samast, bu işin yalnızca görünen bir enstrümanıdır. Örgüt üyeliğinden bile yargılanmamıştır. O yüzden bu kadar çabuk tahliyesi mümkün olmuştur. Bugün aradan geçen 16 yıldan sonra büyük bir mahcubiyetle tekrar buranın önündeyiz. Sol Parti adına açıklamayı İstanbul İl örgütünden Nuriye Alsancak okudu.

Alsancak şöyle dedi:

"Tetikçi katil Ogün Samast da dün serbest bırakıldı. Hrant Dink davasında tetikçiler dışında asıl suçlulara ise hiçbir zaman ulaşılamadı. Bir dönem Ergenekonculara yüklenen cinayetin, bir başka dönem FETÖ’cüler tarafından planladığı savunuldu. Hrant’ı katleden karanlık, geçmişte Sivas’ta, Maraş’ta katliamlar yaptı. Uğur Mumcu’ları bu hayattan kopardı. Katiller ya bulunmadı ya da zaman aşımıyla serbest bırakıldı. Ülkeyi saran aynı karanlık bugün de AKP iktidarı eliyle devam ediyor. Hrant’ın katili serbest bırakılırken milletvekili seçilen Can Atalay, AYM kararına rağmen hukuksuz biçimde tahliye edilmiyor. Hrant’ın katili serbest bırakılırken Gezi tutukluları AHİM kararlarına rağmen serbest bırakılmıyor. AKP iktidarinin getirdiği af tasarılarıyla katiller, tecavüzcüler, mafya elebaşları ellerini kollarını sallayarak aramızda dolaşıyor . Bugün göstermelik yargılamalar sonucu tetikçi katiller serbest bırakılsa da kardeşimiz Hrant Dink’in hesabını bu karanlık çetelerden, bu iktidardan sormaya devam edeceğiz"

Sol Parti MYK üyesi Alper Taş, iktidarın halkın sinir uçlarıyla oynamaması çağrısında bulundu.

Emek Partisi'nden yapılan açıklamada da şöyle dendi:"Gültan Kışanak, Can Atalay, Osman Kavala ve daha birçok insan kimseyi öldürmediler, gerekçesiz tutuluyorlar. Hrant Dink'in katili ise başından beri kollanmıştı şimdi de serbest bırakıldı. Anayasa Mahkemesinin kararlarını tanımayan ve kapatmak isteyen iktidar hukuku çiğnemeye devam ediyor, katillere yol veriyor. Ama bu dava bitmez, bitmeyecek. Biz bitti demeden kapanmayacak."


Bu haber agos kaynağından gelmektedir.

Haber metninde yer alan görüşler haber kaynağı (agos) ve yazarına ait olup,
bolsohays.com sitesi haber hakkında herhangi bir görüş üstlenmemektedir.

Opinions expressed are those of the author(s)-(agos). They do not purport to reflect the opinions or views of bolsohays.com
+