​Mirzoyan NATO özel temsilcisine: Azerbaycan toprak bütünlüğümüzü tanıma hakkında tutumunu ortaya ko - Gündem
14 Haziran 2024 - Հակական տոմար - Տարի : 4516 / Ամիս : Մարգաց / Օր : Վանատուր / Ժամ : Առաւօտ

Gündem :

02 Aralık 2023  

​Mirzoyan NATO özel temsilcisine: Azerbaycan toprak bütünlüğümüzü tanıma hakkında tutumunu ortaya ko -

​Mirzoyan NATO özel temsilcisine: Azerbaycan toprak bütünlüğümüzü tanıma hakkında tutumunu ortaya ko ​Mirzoyan NATO özel temsilcisine: Azerbaycan toprak bütünlüğümüzü tanıma hakkında tutumunu ortaya koymalı

Ermenistan Dışişleri Bakanı Ararat Mirzoyan, 30 Kasım'da Skopje'deki 30. AGİT Bakanlar Forumu kapsamında NATO Genel Sekreteri ve Kafkasya ile Orta Asya Özel Temsilcisi Xavier Colomina Pires ile bir araya geldi. Görüşmede Güney Kafkasya'daki güvenlikle ilgili konular ele alındı.

Ararat Mirzoyan, Azerbaycan'ın karşılıklı olarak toprak bütünlüğünü tanıma konusundaki net, kamuoyuna açık bir pozisyonunun gerekliliğini vurguladı. Ayrıca, Almatı Deklarasyonu ve Sovyetler Birliği'nin meşru haritaları temelinde sınırların belirlenmesine yönelik sürecin devamını sağlama konusunda konuşuldu.

Ermenistan Dışişleri Bakanı, bölgede istikrarın sağlanmasına olan sağlam bağlılığını teyit ederek, Azerbaycan'ın Dağlık Karabağ'da gerçekleştirdiği etnik temizlik dahil olmak üzere mevcut sorunlara rağmen, Azerbaycan ile ilişkilerin düzenlenmesine yönelik anlaşma taslağı konusundaki aktif katılımını sürdürdüğünü belirtti.

"Barış Kavşağı" programına ilişkin olarak, Mirzoyan Bakan, Ermenistan'nın, bu program kapsamındaki tüm bölgesel iletişim bağlantılarının açılması konusundaki net ve anlaşılır pozisyonunu vurguladı; bu iletişim yolları söz konusu ülkelerin egemenliği ve yargı yetkisi altında olmalı.

Taraflar, Ermenistan-NATO ikili ortaklığının, özellikle bireysel olarak uyarlanmış ortaklık programı çerçevesinde, nasıl geliştirilebileceği konusunda fikir alışverişinde bulundular.

Bu haber ermenihaber kaynağından gelmektedir.

Haber metninde yer alan görüşler haber kaynağı (ermenihaber) ve yazarına ait olup,
bolsohays.com sitesi haber hakkında herhangi bir görüş üstlenmemektedir.

Opinions expressed are those of the author(s)-(ermenihaber). They do not purport to reflect the opinions or views of bolsohays.com
+