​Paşinyan: Ermenistan Türkiye ile demiryolunu açmaya hazır - Gündem
23 Haziran 2024 - Հակական տոմար - Տարի : 4516 / Ամիս : Մարգաց / Օր : Ծմակ / Ժամ : Մթացեալ

Gündem :

15 Aralık 2023  

​Paşinyan: Ermenistan Türkiye ile demiryolunu açmaya hazır -

​Paşinyan: Ermenistan Türkiye ile demiryolunu açmaya hazır ​Paşinyan: Ermenistan Türkiye ile demiryolunu açmaya hazır

Yerevan'da başlayan denize kıyısı olmayan gelişmekte olan ülkelerin bakanlar toplantısında konuşan Ermenistan Başbakanı Nikol Paşinyan, "Ermenistan, Azerbaycan ve Türkiye ile demiryolu ve karayolu iletişimini yeniden tesis etmeye hazır olduğunu ifade ediyor." diye duyurdu.

Azerbaycan ile demiryolu iletişiminin yeniden tesis edilmesi olasılığından bahseden Paşinyan, bunun daha önce var olan iki yönde yapılabileceğini belirtti.

"Birincisi Azerbaycan'ın Ghazakh bölgesini Ermenistan'ın Tavuş İzari Bölgesine bağlayan kuzey rotası, ikincisi ise diğerlerinin yanı sıra Azerbaycan'ın batı bölgelerini Nakhicevan'a bağlayan güney rotasıdır."

Paşinyan, "Azerbaycan'ın batı bölgelerinin kuzey yoluyla Nakhicevan'a ve genel olarak dış dünyaya bağlanabileceğine inanıyoruz ve bu hazırlığımızı resmi olarak da ifade ettik. Bugün de bunu ifade ediyoruz." dedi.

Başbakan'a göre karayollarının kuzey, orta ve güney rotaları da olabilir.

"Bu, bölgemiz için yeni fırsatlar yaratacak ve aslında "Barış Kavşağı" aracılığıyla Ermenistan, kuzey-güney ve doğu-batı eksenlerindeki diğer ülkeleri birbirine bağlayıp birbirine bağlayabilecektir. Ermenistan-Türkiye demiryolunun vs. açılması konusunda da aynı istekliliği gösteriyoruz. Sadece bölgemize değil, aynı zamanda uluslararası ekonomik ilişkilere, kültürel, siyasi bağlara ve genel olarak küresel güvenlik sorunlarına da önemli etkisi olacak mevcut iki Ermenistan-Türkiye otoyolunun yeniden inşası ve yeniden açılması açısından." şeklinde konuştu.

Paşinyan, ayrıca ulaşım bağlantılarının açılmasının temelini oluşturması gereken önemli ilkeleri de sundu.

“Karayolları, demiryolları, hava yolları, boru hatları, kablolar, elektrik hatları da dahil olmak üzere tüm altyapı, içinden geçtikleri ülkelerin otoritesi, yargı yetkisi ve egemenliği altında çalışmalıdır. Bir sonraki prensip, her ülkenin kendi devlet kurumları aracılığıyla kendi topraklarındaki bu iletişimlerde vatandaşların, malların ve araçların geçişi de dahil olmak üzere tüm altyapıların sınırını, gümrük kontrolünü ve güvenliğini sağlamasıdır." sözlerine ekledi.

Bu haber ermenihaber kaynağından gelmektedir.

Haber metninde yer alan görüşler haber kaynağı (ermenihaber) ve yazarına ait olup,
bolsohays.com sitesi haber hakkında herhangi bir görüş üstlenmemektedir.

Opinions expressed are those of the author(s)-(ermenihaber). They do not purport to reflect the opinions or views of bolsohays.com
+