​Esir değişimi öncesinde Ermenistan-Azerbaycan sınırından fotoğraflar yayınlandı - Gündem
13 Temmuz 2024 - Հակական տոմար - Տարի : 4516 / Ամիս : Հրոտից / Օր : Պարխար / Ժամ : Շաւաղօտ

Gündem :

14 Aralık 2023  

​Esir değişimi öncesinde Ermenistan-Azerbaycan sınırından fotoğraflar yayınlandı -

​Esir değişimi öncesinde Ermenistan-Azerbaycan sınırından fotoğraflar yayınlandı ​Esir değişimi öncesinde Ermenistan-Azerbaycan sınırından fotoğraflar yayınlandı

Ermenistan ile Azerbaycan arasındaki esir değişimi süreci Ghazakh-İcevan sınırında başladı. Ondan önce ülkelerin temsilcileri bölgenin o kısmına gelecek.

Ermenistan Başbakanlığı ve Azerbaycan Cumhurbaşkanlığı ortak bir açıklama yayınlamıştı. Açıklamada, "Ermenistan ve Azerbaycan bölgede uzun zamandır beklenen barışın sağlanması için tarihi bir fırsatın bulunduğu konusunda hemfikirdir. İki devlet, ilişkileri düzenleme ve egemenlik ve toprak bütünlüğü ilkelerine saygı temelinde bir barış anlaşmasına varma niyetlerini bir kez daha teyit etti." denilmişti.

Açıklama şöyleydi: "Ermenistan Başbakanlığı ile Azerbaycan Cumhurbaşkanlığı yönetimi arasında yapılan görüşmeler sonucunda iki devlet arasında güvenin tesis edilmesi yönünde somut adımların atılması konusunda anlaşmaya varıldı.

Azerbaycan, insani değerlerin rehberliğinde ve iyi niyetin bir göstergesi olarak 32 Ermeni askerini serbest bırakıyor.


Ermenistan ise insani değerlerin rehberliğinde ve iyi niyetin bir göstergesi olarak 2 Azerbaycanlı askeri serbest bırakıyor.

Ermenistan Cumhuriyeti, iyi niyet göstergesi olarak, Azerbaycan Cumhuriyeti'nin Birleşmiş Milletler İklim Değişikliği Çerçeve Sözleşmesi ("COP29") Taraflar Konferansı'nın 29. oturumuna ev sahipliği yapmak üzere sunduğu teklife desteğini ifade ediyor ve adaylığını geri çekiyor. Ermenistan Cumhuriyeti ve Azerbaycan Cumhuriyeti, Azerbaycan Cumhuriyeti'nin ev sahipliği yapmak amacıyla sunduğu teklife Doğu Avrupa Grubu'nun diğer ülkelerinin de destek vermesini umduklarını ifade ediyor. Azerbaycan Cumhuriyeti, bir iyi niyet göstergesi olarak, Ermenistan Cumhuriyeti'nin Doğu Avrupa Grubu "COP" Bürosu üyeliğine adaylığını desteklediğini ifade etmektedir.

Ermenistan Cumhuriyeti ve Azerbaycan Cumhuriyeti, yakın gelecekte uygulamaya konulacak daha fazla güven artırıcı tedbirlerin uygulanmasına ilişkin görüşmelere devam edecek ve uluslararası topluma, iki devlet arasında karşılıklı güvenin inşasına katkıda bulunacak ve tüm Güney Kafkasya bölgesi üzerinde olumlu etki yaratacak çabaları desteklemeye çağrıda bulunuyor."

Bu haber ermenihaber kaynağından gelmektedir.

Haber metninde yer alan görüşler haber kaynağı (ermenihaber) ve yazarına ait olup,
bolsohays.com sitesi haber hakkında herhangi bir görüş üstlenmemektedir.

Opinions expressed are those of the author(s)-(ermenihaber). They do not purport to reflect the opinions or views of bolsohays.com
+