​Ermenistan, Avrupa Birliği`nin Magnitsky listesine dahil oldu - Gündem
22 Temmuz 2024 - Հակական տոմար - Տարի : 4516 / Ամիս : Հրոտից / Օր : Կորդուիք / Ժամ : Փայլածու

Gündem :

20 Aralık 2023  

​Ermenistan, Avrupa Birliği`nin Magnitsky listesine dahil oldu -

​Ermenistan, Avrupa Birliği`nin Magnitsky listesine dahil oldu ​Ermenistan, Avrupa Birliği`nin Magnitsky listesine dahil oldu

Ermenistan, kitlesel insan hakları ihlallerinden sorumlu olan yetkililere, bireylere ve kuruluşlara yaptırımlar uygulayan Avrupa Birliği'nin standart dış politika ve güvenlik politikasına ilişkin kararına katıldı.

Bu liste aynı zamanda "Magnitsky Listesi" olarak da bilinir. Konsey, mevcut kısıtlayıcı tedbirleri 8 Aralık 2024'e kadar olan bir süre için uzattı ve kısıtlayıcı tedbirlere tabi olan kişilerin ve kuruluşların listesini değiştirdi.

AB aday ülkeleri Kuzey Makedonya, Karadağ, Arnavutluk, Ukrayna, Moldova ve Bosna-Hersek, ayrıca Avrupa Ekonomik Alanı üyeleri İzlanda, Lihtenştayn ve Norveç ile birlikte Ermenistan ve Azerbaycan da bu karara dahil oldu.

Bu ülkeler, ulusal politikalarının bu Konsey kararıyla uyumlu olmasını sağlayacaklar. Avrupa Birliği, bu taahhüdü kayda alıp memnuniyetle karşıladığını ifade etti.

Hatırlanacağı üzere bu listeye göre, Rusya Soruşturma Komitesi Başkanı Alexander Bastrykin, "Wagner" grubunun liderleri, Suriye Ulusal Muhafızları liderleri ve diğer bazı kişiler yaptırımlara ve kısıtlamalara tabi tutulmaktadır.

Bu haber ermenihaber kaynağından gelmektedir.

Haber metninde yer alan görüşler haber kaynağı (ermenihaber) ve yazarına ait olup,
bolsohays.com sitesi haber hakkında herhangi bir görüş üstlenmemektedir.

Opinions expressed are those of the author(s)-(ermenihaber). They do not purport to reflect the opinions or views of bolsohays.com
+