​Ermenistan turist sayısındaki artışla dünyada 6․ sırada - Gündem
24 Haziran 2024 - Հակական տոմար - Տարի : 4516 / Ամիս : Մարգաց / Օր : Լուսնակ / Ժամ : Ծայգն

Gündem :

20 Aralık 2023  

​Ermenistan turist sayısındaki artışla dünyada 6․ sırada -

​Ermenistan turist sayısındaki artışla dünyada 6․ sırada ​Ermenistan turist sayısındaki artışla dünyada 6․ sırada

Ermenistan Ekonomi Bakanlığı Turizm Komitesi Başkanı Sisian Boghosyan, yıl sonunda Ermenistan'a gelen turist sayısının 100-150 bin daha artabileceğini dışlamıyor.

"Armenpress" muhabirine verdiği demeçtr, bu yılın 11 ayında Ermenistan'ı ziyaret eden 2 milyon 200 bin turistin çoğunun Rusya, Gürcistan ve İran'dan geldiğini belirtti. bu ülkeler son 10 yıldır bu konuda ilk üçte yer alıyor.

Poğosyan şunları kaydetti: "ABD, Fransa ve Almanya'dan gelen çok sayıda diaspora Ermenisi Avrupa ülkeleri arasında ilk 10'da yer almaya devam ediyor. Zaten 9. sırada yer alan Çin'in de bu listede giderek yükseldiğini görüyoruz. İlk 11 ayın rakamlarını geçen yılla karşılaştırdığımızda yaklaşık yüzde 42, 2019'a göre ise yüzde 21 artış görüyoruz. BM Dünya Turizm Örgütü'nün sıralamasına göre 2019 yılına göre Ermenistan büyüme oranıyla dünyada 6'ncı sırada yer alıyor."

Ona göre, vatandaşlarının çoğunluğu Dubai'den gelen Hindistan'dan da şu anda oldukça yüksek oranda turist geliyor.

Poğosyan'a göre, yeni işlevler uygulanacak, özellikle iş toplantıları, çalışanlar için motivasyon turları, iş konferansları vb. içeren MICE turizmine (Meetings, Incentives, Conferences) odaklanılacak.

Bu bağlamda Turizm Komitesi Başkanı, 2025 yılında Osaka'da yapılması planlanan, Ermenistan'ın sadece turizm sektörünü değil tüm ülkeyi temsil eden kendi pavyonunun yer alacağı 6 aylık uluslararası sergiye vurgu yaptı.

Bu haber ermenihaber kaynağından gelmektedir.

Haber metninde yer alan görüşler haber kaynağı (ermenihaber) ve yazarına ait olup,
bolsohays.com sitesi haber hakkında herhangi bir görüş üstlenmemektedir.

Opinions expressed are those of the author(s)-(ermenihaber). They do not purport to reflect the opinions or views of bolsohays.com
+