​Nikol Paşinyan, Rusya Dışişleri Bakanlığı`nın suçlamalarına yanıt verdi: “Dağlık Karabağ`daki sivil - Gündem
17 Haziran 2024 - Հակական տոմար - Տարի : 4516 / Ամիս : Մարգաց / Օր : Ասակ / Ժամ : Հրակաթն

Gündem :

21 Aralık 2023  

​Nikol Paşinyan, Rusya Dışişleri Bakanlığı`nın suçlamalarına yanıt verdi: “Dağlık Karabağ`daki sivil -

​Nikol Paşinyan, Rusya Dışişleri Bakanlığı`nın suçlamalarına yanıt verdi: “Dağlık Karabağ`daki sivil ​Nikol Paşinyan, Rusya Dışişleri Bakanlığı`nın suçlamalarına yanıt verdi: “Dağlık Karabağ`daki sivil halk şu anda nerede?

Rusya Dışişleri Bakanlığı temsilcisinin 9 Kasım'daki üçlü açıklamaya atıfta bulunan Ermenistan Başbakanı Nikol Paşinyan, "Dışişleri Bakanlığı'nın üçlü açıklama dahil olmak üzere 9 Kasım'da yapılan anlaşmaların büyük ölçüde Ermenistan'ın ihmali nedeniyle yerine getirilmediği" yönündeki açıklamalarına karşılık verdi.

"Rusya Federasyonu Dışişleri Bakanlığı temsilcisine tavsiyem, 9 Kasım'da yapılan üçlü açıklamayı alıp onu okuması, 8. maddeyi de içeren bir şekilde okumasıdır.”- dedi Paşinyan.

Ermenistan Başbakanı, "9. Maddeyi daha bir tarafa bırakalım, 8. maddeye kadar okusunlar, kimin hangi taahhütleri yerine getirmediğini görsünler. Yani 9 Kasım'daki üçlü açıklamada, Azerbaycan'ın Dağlık Karabağ'a saldırması gerektiği ve bu sırada Rus barış güçlerinin saklanması gerektiği yazıyor mu?" diye sorarak sözlerine bu şekilde devam etti:

“Bir durumu bir kez daha vurgulamak istiyorum: Rusya Federasyonu barış güçleri, Rusya Federasyonu Federal Meclisi'nin kararıyla Dağlık Karabağ'a gönderildi. Ve Federal Meclis kararında yazılı olan şu: Rus barış güçleri, orada sivil halkı korumak amacıyla bulunmaktadır. Peki şimdi Dağlık Karabağ'ın sivil halkı nerede?"

Nikol Paşinyan ayrıca program sunucusunun Rusya'nın Ermenistan'ı ambargo kaldırma anlaşmasının belirli bir aşamasından kaçınmakla suçlamasına da değindi.

"Bunu yapmadık, en azından şu ana kadar üç kez, şu anda imzalıyoruz dediğimiz bir belge vardı ve bu belgenin mantığı aslında bugün 'Barış Kavşağı' projesinde fikslediğimiz mantıklıydı. 'Barış Kavşağı' projesi de elbette çok iyi bir projedir, çok olumlu bir projedir, ancak neden 'Barış Kavşağı' projesini halka açık hale getirdik, çünkü bize taahhütler ve pozisyonlar atfedildi? 'Barış Kavşağı' üzerindeki görüşmeleri ilk günden itibaren yürüttük, bu bizim pozisyonumuzdu. Şimdi bu 'Barış Kavşağı'nı veya o grubu yayınladık, çünkü herkesin ne istediğimizi ve ne istemediğimizi anlamasını sağlamak istedik, çünkü Azerbaycan da dahil olmak üzere diğer güçler, dünyaya Ermenistan'ın bölgedeki iletişimleri açmayı reddettiğini ikna etmeye çalıştılar. Bugün buna hazır olduğumuzu kamuoyuna açıkladık." – dedi Başbakan Paşinyan.

Bu haber ermenihaber kaynağından gelmektedir.

Haber metninde yer alan görüşler haber kaynağı (ermenihaber) ve yazarına ait olup,
bolsohays.com sitesi haber hakkında herhangi bir görüş üstlenmemektedir.

Opinions expressed are those of the author(s)-(ermenihaber). They do not purport to reflect the opinions or views of bolsohays.com
+