​Nikol Paşinyan: Bizim isteğimiz Ermenistan Cumhuriyeti`nin bağımsızlık ve toprak bütünlüğüdür” - Gündem
19 Temmuz 2024 - Հակական տոմար - Տարի : 4516 / Ամիս : Հրոտից / Օր : Անահիտ / Ժամ : Այգ

Gündem :

21 Aralık 2023  

​Nikol Paşinyan: Bizim isteğimiz Ermenistan Cumhuriyeti`nin bağımsızlık ve toprak bütünlüğüdür” -

​Nikol Paşinyan: Bizim isteğimiz Ermenistan Cumhuriyeti`nin bağımsızlık ve toprak bütünlüğüdür” ​Nikol Paşinyan: Bizim isteğimiz Ermenistan Cumhuriyeti`nin bağımsızlık ve toprak bütünlüğüdür”

Ermenistan Başbakanı Nikol Paşinyan, müzakere sürecinin şu anda hangi aşamada olduğuna dair sorulara yanıt olarak, "Ermenistan Cumhuriyeti'nin bağımsızlık, toprak bütünlüğü, bağımsızlık, devletçilik ve demokrasiyi istiyoruz" dedi.

Bu açıklamayı Ermenistan KamuTelevizyonu'na verdiği röportajda Paşinyan, "2018'de şunu söyledim: Ben Ermenistan Cumhuriyeti Başbakanıyım ve bizi Ermenistan Cumhuriyeti'nin devlet çıkarları yönlendirmelidir" diye ekledi.

"Bu arada şunu belirtmek isterim: Örneğin, Dağlık Karabağ sorununu Ermenistan'daki devletçilik aleyhine kullanmaya çalışan güçler olduğu söyleniyor. Bu ne anlama geliyor, bu yorum çok önemli. Bu oldukça basit bir şey ifade eder. Ben de dahil olmak üzere önceki liderlerimiz, Ermenistan Cumhuriyeti'nin kaynaklarının yüzde 70-80'ini Dağlık Karabağ sorununa, matematiksel hesap yapılıp yapılmamasına bakılmaksızın harcadı. Ermenistan Cumhuriyeti'nin dış politikası yoktu, Dağlık Karabağ politikası vardı, Ermenistan Cumhuriyeti'nin güvenlik gündemi yoktu, Dağlık Karabağ'ın güvenlik gündemi vardı ve bu böyle devam etti. Anlıyorsunuz, ülkemizin bir devlet kurma amacıyla kullanılması gereken kaynakların büyük bir kısmı, Dağlık Karabağ Cumhuriyeti'nin kurulması için harcanmıştır. Unuttuk ki Dağlık Karabağ Cumhuriyeti'nin kuruluşu, Birleşmiş Milletler Güvenlik Konseyi'nin 1993 tarihli kararları, Lizbon Zirvesi, 1999 İstanbul Zirvesi sonuçları ve 2016 Madrid İlkeleri ile müzakere paketleri olmaksızın mümkün değildir. Anlıyorsunuz, biz bir sorunu çözmek için kaynak harcamaya karar verdik, ancak bu sorunun çözümüne baştan itibaren uluslararası topluluğun engel olduğunu göz ardı ettik" dedi.

Bu haber ermenihaber kaynağından gelmektedir.

Haber metninde yer alan görüşler haber kaynağı (ermenihaber) ve yazarına ait olup,
bolsohays.com sitesi haber hakkında herhangi bir görüş üstlenmemektedir.

Opinions expressed are those of the author(s)-(ermenihaber). They do not purport to reflect the opinions or views of bolsohays.com
+