Gürcistan ve Ermenistan parlamento başkanları Yerevan`da bir araya geldi - Gündem
21 Temmuz 2024 - Հակական տոմար - Տարի : 4516 / Ամիս : Հրոտից / Օր : Գրգոռ / Ժամ : Կամաւօտ

Gündem :

27 Aralık 2023  

Gürcistan ve Ermenistan parlamento başkanları Yerevan`da bir araya geldi -

Gürcistan ve Ermenistan parlamento başkanları Yerevan`da bir araya geldi Gürcistan ve Ermenistan parlamento başkanları Yerevan`da bir araya geldi

21 Aralık'ta Gürcistan Parlamento Başkanı Şalva Papuaşvili başkanlığındaki heyet, Ermenistan Parlamento Başkanı Alen Simonyan'ın davetiyle Ermenisatn'a geldi.

Ermenistan Parlamentosu'nun yaptığı açıklamada Ermenistan ve Gürcistan parlamento başkanlarının Ermenistan'ın Dilijan kentinde bir görüşme yaptıkları öğrenildi.

Buna takiben ise aynı yerde başkanların liderliğinde genişletilmiş bir oturum düzenlendi.

İlk olarak Simonyan, kadeş ülke olan Gürcistan'a Avrupa Birliği'nin (AB) adaylık statüsünü alma vesilesiyle tebriklerini sunup, bunun önemli bir gelişme olduğunu aktardı.

Ermenistan Parlamento Başkanı, Gürcistan ile var olan ilişkilerin genişletilmesinn Ermenistan için büyük önem taşıdığını da belirterek yakın gelecekte iki ülke arasındaki stratejik bir işbirlik kurulması yönünde umduğunu ifade etti.

Ermenistan ile Gürcistan'ın ekonomi alanında sahip olduğu etkili işbirliğe gelince ise iki ülkenin ticaret hacmini ve ekonomi bağlantılarının arttırılmasına devam ettiğini açıkladı.

Taraflar, Lars kontrol noktasında da yaşanan sıkıntlarla ilgili fikir alışverişinde bulunurken Simonyan, söz konusu sıkıntıları aşmak konusunda Gürcü tarafının gösterdiği çabaları memnuniyetle karşıladı.

Böglesel güvenlik ve bu konuda meydana gelen zorluklardan konuştuğunda Ermenistan'ın böglede barışın ve istikrarlılığın kurulmasına dayalı politikasına mutabık kalmaya devam edeceği de vurgulandı.

Ermenistan'ın sunduğu "Barış Kavşağı" projesi de gündeme taşındı. Simonyan Gürcü mesai arkadaşına projesine katılma yönünde tavsiyede bulundu.

Simonyan bu konuda şu ifadeleri kullandı: "Ermenistan ve Gürcistan ilişkilerinin üste düzeyde olması, Güney Kafkasya'nın günevliğini sağlama doğrultusunda önemli bir faktörlerden biridir. Biz, Gürcistan'a bölgede barış ve istikrarlığını sağlama yönünde gösterdiği ilginç ve çabalar için minnettarız. Gürcistan Hükümeti'nin "Barış Komşuluğü" girişimi de bunu hedefliyor."

Ayrıca, Simonyan, son günlerde Ermenistan'ın Gürcistan'daki ilk Fahri Konsolosluğunun açılış vesilesiyle tarafları tebrik etti.

Papuaşvili ise davete şükranlarını ifade edip ikili parlamento işbirlik konseptinin etkililiğinin memnuniyetle altını çizdi.

Tüm tartışmalardan başka taraflar, parlamento heyetleri ver ofisleri arasındaki işbirliği güçlendirme konusunda imkan sağlayacak yeni formatlarla ilgili fikir alışverişinde bulundular.

Gürcistan Parlamento Başkanı, Ermenistan ile Azerbaycan arasında bölgede sürekli istikrarlık ve kalkınma garantisi olabilecek barış antlaşmasının imza atılmasını desteklediklerini de aktadı.

Görüşmede Azerbaycan tarafından yasadışı bir şekilde rehine tutulan ve şu anda orada bulunan Ermeni esirlerinin derhal geri döndürmesi de ele alındı.

Bu haber ermenihaber kaynağından gelmektedir.

Haber metninde yer alan görüşler haber kaynağı (ermenihaber) ve yazarına ait olup,
bolsohays.com sitesi haber hakkında herhangi bir görüş üstlenmemektedir.

Opinions expressed are those of the author(s)-(ermenihaber). They do not purport to reflect the opinions or views of bolsohays.com
+