​Gazze`deki Katolik Hristiyanlar buruk geçirdikleri Noel ayininde barış için dua etti - Gündem
14 Haziran 2024 - Հակական տոմար - Տարի : 4516 / Ամիս : Մարգաց / Օր : Վանատուր / Ժամ : Հոթապեալ

Gündem :

26 Aralık 2023  

​Gazze`deki Katolik Hristiyanlar buruk geçirdikleri Noel ayininde barış için dua etti -

​Gazze`deki Katolik Hristiyanlar buruk geçirdikleri Noel ayininde barış için dua etti ​Gazze`deki Katolik Hristiyanlar buruk geçirdikleri Noel ayininde barış için dua etti

Israil'in 7 Ekim'den bu yana saldırılarını sürdürdüğü Gazze Şeridi'ndeki Hristiyanlar, Batı takvimine göre Noel'e eşlik eden dini ritüellerin bir parçası olarak gece ayinlerini Gazze şehir merkezindeki Kutsal Aile Katolik Kilisesi'nde gerçekleştirdi.

Gece ayinine katılanlardan Filistinli Antoine Ayyad, AA muhabirine yaptığı açıklamada, bu yılki Noel kutlamalarının "sadece dini ritüellerle sınırlı kaldığını" söyledi.

İsa'nın doğumunun kendileri için sevinç ve mutluluk olduğunu ama bu yıl İsrail'in saldırıları nedeniyle en büyük insani felaketi yaşadıklarını vurgulayan Ayyad, Gazze'ye barışın gelmesi ve bu "çılgın" savaşın sona ermesi için dua ettiklerini dile getirdi.

İsrail ordusunun iki aydan uzun süre önce Gazze Şeridi'ndeki Ez-Zeytun Mahallesi'nde bulunan Aziz Porphyrius Kilisesi'ni bombalaması sonucu kilise avlusunda ölenler olduğunu hatırlatan Ayyad, "Üzüntü kalplerimizde yaşıyor ve dünyaya bu savaşın dehşetinden kurtulmamız için yardım çağrısında bulunuyoruz." dedi.

Noel kutlamasız geçiyor

Gazze'deki Hristiyan Filistinliler, her yılın bu günlerinde Gazze'deki Meçhul Asker Meydanı'nda bir yapay Noel ağacı dikerek onu süslemeyi, kiliseleri süslemeyi ve tatlılar dağıtmayı bir gelenek haline getirmişti.

Ancak bu yıl, İsrail zırhlı araçlarının tahrip ettiği Gazze'nin meydanlarında ve yollarında Noel ağacı yok.

Gazze'deki en ünlü Aziz Porphyrius Kilisesi de daha önce İsrail'in bombalaması sonucu kısmen yıkılmış durumda.

Bu yıl "İsrail'in Gazze Şeridi'ne yönelik sürdürdüğü savaşta en şiddetli saldırılarını düzenlediği gecelerden birine denk gelen" Noel, herhangi bir kutlama olmadan dini ayinlerle sınırlı kaldı.

İşgal altındaki Doğu Kudüs'teki kiliseler, İsrail’in Gazze’de işlediği katliamlar nedeniyle bu sene Noel kutlamalarının yapılmayacağını duyurmuştu.

Gazze Şeridi'nde yaklaşık 1000 Hristiyan yaşıyor; bunların yaklaşık yüzde 70'i Kudüs şehrinde merkezi bir kiliseye sahip olan Rum Ortodoks mezhebine mensup, geri kalanı ise Latin Katolik mezhebine bağlı.Bu haber bursa.com kaynağından gelmektedir.

Haber metninde yer alan görüşler haber kaynağı (bursa.com) ve yazarına ait olup,
bolsohays.com sitesi haber hakkında herhangi bir görüş üstlenmemektedir.

Opinions expressed are those of the author(s)-(bursa.com). They do not purport to reflect the opinions or views of bolsohays.com
+