​Türkiye- Ermenistan sınırındaki Margara geçiş noktası kullanıma hazır - Gündem
21 Haziran 2024 - Հակական տոմար - Տարի : 4516 / Ամիս : Մարգաց / Օր : Գրգոռ / Ժամ : Խաւարակ

Gündem :

13 Ocak 2024  

​Türkiye- Ermenistan sınırındaki Margara geçiş noktası kullanıma hazır -

​Türkiye- Ermenistan sınırındaki Margara geçiş noktası kullanıma hazır ​Türkiye- Ermenistan sınırındaki Margara geçiş noktası kullanıma hazır

Ermenistan Devlet Gelir Komitesi Başkan Yardımcısı Karen Tamazyan, Ermenistan-Türkiye sınırındaki Margara (Alican) sınır geçiş noktasının kapsamlı bir tadilattan sonra kullanıma hazır olduğunu söyledi.

Tamazyan "Gümrük ve pasaport kontrolü ile sınır muhafızları açısından yolcu hizmetinin sağlıklı bir şekilde yürütülebilmesi için altyapı hazır" dedi.

Türkiye -Ermenistan arasında yürütülen normalleşme süreci kapsamında iki ülke arasındaki kara sınırı geçişlerinin ilk aşamada üçüncü ülke vatandaşlarına ve diplomatik pasaport sahiplerine açılması için anlaşmaya varılmıştı. Ancak anlaşma henüz uygulamaya konmadı, Türkiye tarafında bu konuda uzun süredir sessizlik hakim.

Türkiye, 1993 yılında Ermenistan sınırını tek taraflı olarak kapatmıştı. 2020'deki İkinci Karabağ Savaşı sonrası normalleşme süreci başlamış iki ülke karşılıklı olarak özel temsilci atamıştı. Özel temsilciler de 2023'ün Eylül ayındaki Azerbaycan'ın Karabağ'a yönelik saldırısından bu yana herhangi bir temas gerçekleştirmiş değil.

Bu haber agos kaynağından gelmektedir.

Haber metninde yer alan görüşler haber kaynağı (agos) ve yazarına ait olup,
bolsohays.com sitesi haber hakkında herhangi bir görüş üstlenmemektedir.

Opinions expressed are those of the author(s)-(agos). They do not purport to reflect the opinions or views of bolsohays.com
+