​İran-Armenia Dostluk Grubu üyeleri, İran’ın Ermenistan Büyükelçisi ile bir araya geldi - Gündem
21 Haziran 2024 - Հակական տոմար - Տարի : 4516 / Ամիս : Մարգաց / Օր : Գրգոռ / Ժամ : Խաւարակ

Gündem :

12 Ocak 2024  

​İran-Armenia Dostluk Grubu üyeleri, İran’ın Ermenistan Büyükelçisi ile bir araya geldi -

​İran-Armenia Dostluk Grubu üyeleri, İran’ın Ermenistan Büyükelçisi ile bir araya geldi ​İran-Armenia Dostluk Grubu üyeleri, İran’ın Ermenistan Büyükelçisi ile bir araya geldi

Ermenistan ve Ermeni halkı için uzun bir tarihe dayanan ve karşılıklı saygıya dayanan sıcak Ermeni-İran ilişkileri, bugün özel bir öneme sahip ve dinamik bir şekilde gelişmektedir. Ermenistan-İran Dostluk Grubu’nun lideri Gevorg Papoyan, Ermenistan Meclisi’nde İran Cumhuriyeti’nin Ermenistan Büyükelçisi Mehdi Sobhani’yi karşılayıp bu sözleri dile getirmiştir.

İki ülke arasındaki ekonomi, enerji, ulaşım, yüksek teknoloji ve birçok diğer alanı içeren ikili işbirliğine değinen Papoyan, ikili ticaretin hacmini artırmaya yönelik çabaları vurgulamıştır. Dostluk Grubu lideri, “Gaz karşılığında elektrik enerjisi” anlaşmasının uzatılmasını önemli bir başarı olarak değerlendirmiş ve ortak adımların sonucunda yakın gelecekte belirgin bir ilerleme kaydedileceğine olan inancını ifade etmiştir.

Dostluk Grubu üyeleri ayrıca İran ile ilişkilerin geliştirilmesi ve derinleştirilmesinin önemini vurgulamıştır. İki ülke arasındaki ekonomik ilişkilerin geliştirilmesi, tarım, enerji, eğitim ve diğer birçok alanda işbirliğinin genişletilmesi konuları ele alınmıştır.

Bu haber ermenihaber kaynağından gelmektedir.

Haber metninde yer alan görüşler haber kaynağı (ermenihaber) ve yazarına ait olup,
bolsohays.com sitesi haber hakkında herhangi bir görüş üstlenmemektedir.

Opinions expressed are those of the author(s)-(ermenihaber). They do not purport to reflect the opinions or views of bolsohays.com
+