​Rusya ve Azerbaycan, 9 Kasım bildirisi altındaki taahhütleri yerine getirmedi - Gündem
13 Temmuz 2024 - Հակական տոմար - Տարի : 4516 / Ամիս : Հրոտից / Օր : Պարխար / Ժամ : Շաւաղօտ

Gündem :

17 Ocak 2024  

​Rusya ve Azerbaycan, 9 Kasım bildirisi altındaki taahhütleri yerine getirmedi -

​Rusya ve Azerbaycan, 9 Kasım bildirisi altındaki taahhütleri yerine getirmedi ​Rusya ve Azerbaycan, 9 Kasım bildirisi altındaki taahhütleri yerine getirmedi

Parlamento'da Mali-Kredi ve Bütçe İşleri Komitesi'ni yöneten Sivil Anlaşma Partisi'ni temsil eden Milletvekili Gevorg Papoyan, ateşkes anlaşması olarak adlandırılan 9 Kasım bildirisinin, tüm ekonomik ve ulaşım yollarının açılmasını öngördüğünü, ancak Rus kontrolüne dair herhangi bir hüküm içermediğini ifade etti.

Papoyan, konuyla ilgili yaptığı açıklamada "Böyle bir madde yok. Dokuzuncu maddeyi okuduğumuzda, bu madde sadece Ermenistan'ın bir yol sağlaması gerektiğini söylüyor. Ve Ermenistan, yasalarımıza uygun olarak o yolu sağlamaya hazır. Kim Ermenistan'ın hiçbir zaman yolları kapatmadığını söylüyor? İkincisi, genel olarak 9 Kasım bildirisini konuşalım. Rusya ve Azerbaycan'ın tüm maddeler altında üstlendikleri her şeyi yapamadılar," sözlere yer verdi.

Papoyan ayrıca, yakın zamanda sınırların belirlenmesi için Ermenistan tarafından önerilen haritaları reddettiğini söyleyen Azerbaycan Cumhurbaşkanı İlham Aliyev'e de cevap verdi.

Ermeni milletvekili Aliyev'in açıklamasının Ermenistan için kabul edilemez olduğunu ve eğer Azerbaycan haritaları reddediyorsa, o zaman hukuki temeli olan türde haritalar sunması gerektiğini söyledi.

Papoyan, Aliyev'in açıklamalarının barışa katkıda bulunmadığını, ancak Ermenistan'ın Azerbaycan ile müzakerelere devam edeceğini de sözlerine ekledi.

Bu haber ermenihaber kaynağından gelmektedir.

Haber metninde yer alan görüşler haber kaynağı (ermenihaber) ve yazarına ait olup,
bolsohays.com sitesi haber hakkında herhangi bir görüş üstlenmemektedir.

Opinions expressed are those of the author(s)-(ermenihaber). They do not purport to reflect the opinions or views of bolsohays.com
+