​AB`den Azerbaycan`a uyarı[AB`den Azerbaycan`a uyarı - Gündem
05 Mart 2024 - Հակական տոմար - Տարի : 4516 / Ամիս : Մեհեկան / Օր : Ահրանք / Ժամ : Հոթապեալ

Gündem :

16 Ocak 2024  

​AB`den Azerbaycan`a uyarı[AB`den Azerbaycan`a uyarı -

​AB`den Azerbaycan`a uyarı[AB`den Azerbaycan`a uyarı ​AB`den Azerbaycan`a uyarı[AB`den Azerbaycan`a uyarı

Avrupa Birliği, Azerbaycan'a Ermenistan'ın toprak bütünlüğünün bu ülke tarafından ihlal edilmesinin kabul edilemez olduğu ve AB-Azerbaycan ilişkileri açısından ciddi sonuçlar doğuracağı yönünde açık mesajlar veriyor.

Brüksel’de AB Dış İlişkiler Sözcüsü Peter Stano, Azerbaycan Cumhurbaşkanı İlham Aliyev'in son dönemde Ermenistan'a yönelik toprak hırsları ve tehditler içeren açıklamalarına dair Armenpress muhabirinin sorusuna cevap olarak şu ifadeleri dile getirdi.

AB yetkilisi şunları kaydetti:

"Ermenistan ve Azerbaycan liderleriyle yakın temas halinde olduk, iki ülkenin egemenliğine, toprak bütünlüğüne ve sorunların yalnızca barışçıl yollarla çözülmesine verdiğimiz desteği yorulmadan yineledik. İletişim kanallarımız açık kalmaya devam ediyor.

AB, Ermenistan'ın toprak bütünlüğünün ihlal edilmesinin kabul edilemez olduğu ve ilişkilerimiz üzerinde ciddi sonuçlar doğuracağı yönünde Azerbaycan'a açık mesajlar vermek için her fırsatı kullanıyor. Bu konumumuzdaki kararlılığımızı sürdürüyoruz. Avrupa Konseyi Başkanı Charles Michel, Yüksek Temsilci Josep Borrell ve AB Özel Temsilcisi Toivo Klaar, Ermenistan ile Azerbaycan arasında istikrarlı ve kalıcı bir barışın tesis edilmesi yönündeki çalışmalarını sürdürüyor."

Bu haber ermenihaber kaynağından gelmektedir.

Haber metninde yer alan görüşler haber kaynağı (ermenihaber) ve yazarına ait olup,
bolsohays.com sitesi haber hakkında herhangi bir görüş üstlenmemektedir.

Opinions expressed are those of the author(s)-(ermenihaber). They do not purport to reflect the opinions or views of bolsohays.com
+