​Gürcistan, Barış Kavşağı projesini destekliyor - Gündem
24 Haziran 2024 - Հակական տոմար - Տարի : 4516 / Ամիս : Մարգաց / Օր : Լուսնակ / Ժամ : Այգ

Gündem :

17 Ocak 2024  

​Gürcistan, Barış Kavşağı projesini destekliyor -

​Gürcistan, Barış Kavşağı projesini destekliyor ​Gürcistan, Barış Kavşağı projesini destekliyor

Gürcistan, bölgesel iletişimin çeşitlendirilmesi ve güçlendirilmesi yönündeki ortak hedefe ulaşmak için komşu ülkelerle işbirliği yapmaya hazırdır. Gürcistan'ın Ermenistan Büyükelçiliği, "Armenpress"in "Ermenistan hükümetinin önerdiği "Barış Kavşağı" projesine Gürcistan nasıl davranıyor?" sorusuna cevaben "Gürcistan, bölgesel iletişimin çeşitlendirilmesi ve güçlendirilmesi yönündeki ortak hedefe ulaşmak için komşu ülkelerle işbirliği yapmaya hazırdır" diye duyurdu.

Büyükelçiliğin açıklaması şöyle:

"İletişim açısından hayati öneme sahip bir bölge olarak Kafkasya'nın stratejik öneminin ve bağlantı sağlama konusunda giderek artan öneminin farkındayız.

Gürcistan, bölgesel iletişimin çeşitlendirilmesi ve güçlendirilmesi yönündeki ortak hedefimize ulaşmak için komşu ülkelerle işbirliği yapmaya hazırdır. Bölgesel istikrara, ekonomik büyümeye ve ilişkilerin genişlemesine katkıda bulunacak girişimleri desteklemeye hazırız."

Ermenistan Hükümeti, Basra Körfezi, Umman Körfezi, Karadeniz, Hazar ve Akdeniz'i bölgesel birleşik demiryolu ağıyla ve Kuzey-Güney ve Doğu-Batı yollarıyla birleştirmeyi amaçlayan "Barış Kavşağı" projesini sundu.

Bu projeye göre Ermenistan, yolları, demiryollarını, boru hatlarını, kabloları ve enerji hatlarını onararak, inşa ederek ve işleterek Ermenistan, Türkiye, Azerbaycan ve İran İslam Cumhuriyeti arasındaki iletişimi geliştirmeyi amaçlıyor.

Ermenistan hükümeti, Ermenistan Cumhuriyeti topraklarındaki 4 demiryolu bölümünün restorasyonu yoluyla Azerbaycan ile Türkiye arasındaki iletişimi sağlamaya hazır. Ermenistan, tüm bölge ülkeleri arasında yeni bağlantılar yaratacak olan Gümrü'den Türkiye sınırına kadar olan demiryolunun ve Hrazdan'dan Kayan'a kadar olan demiryolunun tahrip olan kısımlarını da restore etmeye hazır.

Bu haber ermenihaber kaynağından gelmektedir.

Haber metninde yer alan görüşler haber kaynağı (ermenihaber) ve yazarına ait olup,
bolsohays.com sitesi haber hakkında herhangi bir görüş üstlenmemektedir.

Opinions expressed are those of the author(s)-(ermenihaber). They do not purport to reflect the opinions or views of bolsohays.com
+