​Lavrov: Azerbaycan, Rusya topraklarında barış anlaşması imzalamaya hazır - Gündem
14 Haziran 2024 - Հակական տոմար - Տարի : 4516 / Ամիս : Մարգաց / Օր : Վանատուր / Ժամ : Հոթապեալ

Gündem :

18 Ocak 2024  

​Lavrov: Azerbaycan, Rusya topraklarında barış anlaşması imzalamaya hazır -

​Lavrov: Azerbaycan, Rusya topraklarında barış anlaşması imzalamaya hazır ​Lavrov: Azerbaycan, Rusya topraklarında barış anlaşması imzalamaya hazır

Azerbaycan'ın, Yerevan ile Rusya topraklarında anlaşma imzalamaya hazır olduğunu, Yerevan'ın pozisyonunun ise bilinmediğini belirten Rusya Dışişleri Bakanı Sergey Lavrov, 18 Ocak Perşembe günü RIA Novosti'ye açıklamalarda bulundu.

Lavrov, açıklamasında "Batılı meslektaşlarımızın (Ermenistan ve Azerbaycan) barış antlaşmasının sadece kendi topraklarında imzalanmasını istedikleri bir gerçek. Azerbaycan'ın, çatışmayı sona erdirmek ve tüm sorunları çözmek için aslında başladığı Rusya topraklarında imzalamaya hazır olduğu bir gerçek," dedi.

Rusya Dışişeri Bakanı ayrıca şunları dile getirdi: "Yerevan'ın bunun için ne kadar hazır olduğunu bilmiyorum, ancak ilgili sinyaller uzun süredir Ermenistan başkentine gönderildi."

Hatırlanacağı üzere Azerbaycan Cumhurbaşkanı İlham Aliyev daha önce, Bakü'nün Yerevan'ın önerisini kesin bir şekilde reddettiğini ve Ermenistan-Azerbaycan sınırının 1975 tarihli haritalar temelinde belirlenmesi gerektiği yönündeki öneriyi reddettiğini belirtti.

Ermenistan Dışişleri Bakanı Ararat Mirzoyan ise geçen Aralık ayının sonlarında, barış anlaşmasının Ermenistan-Azerbaycan sınırını belirleme konusunda Sovyet askeri haritalarında belirli bir mekanizma içermesi gerektiğini söyledi.


Bu haber ermenihaber kaynağından gelmektedir.

Haber metninde yer alan görüşler haber kaynağı (ermenihaber) ve yazarına ait olup,
bolsohays.com sitesi haber hakkında herhangi bir görüş üstlenmemektedir.

Opinions expressed are those of the author(s)-(ermenihaber). They do not purport to reflect the opinions or views of bolsohays.com
+