​ABD Dışişleri Bakanlığı: Ermenistan-Azerbaycan çabalarını destekliyoruz - Gündem
23 Haziran 2024 - Հակական տոմար - Տարի : 4516 / Ամիս : Մարգաց / Օր : Ծմակ / Ժամ : Մթացեալ

Gündem :

22 Ocak 2024  

​ABD Dışişleri Bakanlığı: Ermenistan-Azerbaycan çabalarını destekliyoruz -

​ABD Dışişleri Bakanlığı: Ermenistan-Azerbaycan çabalarını destekliyoruz ​ABD Dışişleri Bakanlığı: Ermenistan-Azerbaycan çabalarını destekliyoruz

Geçen hafta, Azerbaycan medyasında, ABD Dışişleri Bakanı'nın üst düzey danışmanı Louis Bono'nun Bakü ziyaretinin gerçekleşmediği ve Azerbaycan hükümetinin onu kabul etmeyi reddettiği yönünde bilgiler yayıldı. Dahası, Azerbaycan Cumhurbaşkanı İlham Aliyev, bir röportajda birçok açıklama yaparak müzakere sürecini daha karmaşık hale getirdi ve özellikle ABD gibi arabulucu devletlere yönelik eleştirilerde bulundu. Aliyev, ABD'yi tarafsız bir taraf olarak görmemediğini vurguladı. Bu bağlamda, Ermenistan’daki Radar haber ajansı, ABD Dışişleri Bakanlığı'na başvurarak ABD'nin tutumunu öğrenmeye çalıştı.

Azerbaycan medyası, Azerbaycan hükümetinin Kafkasya müzakereleri için ABD Dışişleri Bakanı'nın üst düzey danışmanı Louis Bono'yu kabul etmeyi reddettiğini ve ABD'yi tarafsız bir arabulucu olarak tanımadığını bildirdi. Bu durumu nasıl yorumlarsınız?

Azerbaycan Cumhurbaşkanı İlham Aliyev, ülkesinin, Ermenistan'dan Nahçıvan'a (güvenlik, gümrük ve sınır kontrolleri olmadan) kesintisiz bir koridor sağlanana kadar Ermenistan'ın egemen toprakları üzerinden geçmeyeceğini açıkladı. Bu önkoşul, ABD hükümeti tarafından kabul edilebilir mi?

Bu sorulara yanıt olarak, ABD Dışişleri Bakanlığı şunları söyledi:

"Louis Bono, Kafkas müzakerelerinde üst düzey danışman olarak, bölgede barış sürecine destek konusunu görüşmek üzere sıkça ziyaretlerde bulunur. Bono, düzenli olarak Ermenistan ve Azerbaycan'daki çeşitli önemli temsilcilerle barış sürecini desteklemek amacıyla görüşmeler yapıyor.

Genel olarak, Güney Kafkasya halkı için daha barışçıl ve refah dolu bir gelecek hazırlayan Ermenistan-Azerbaycan çabalarını destekliyoruz. ABD, bu sorunların çözülmesine ve onurlu ve kalıcı bir barışın sağlanmasına yönelik bu çabaları desteklemeye devam etmektedir."

Bu haber ermenihaber kaynağından gelmektedir.

Haber metninde yer alan görüşler haber kaynağı (ermenihaber) ve yazarına ait olup,
bolsohays.com sitesi haber hakkında herhangi bir görüş üstlenmemektedir.

Opinions expressed are those of the author(s)-(ermenihaber). They do not purport to reflect the opinions or views of bolsohays.com
+