​Gardman-Şirvan-Nakhijevan Birliği: Azerbaycan`ın Dağlık Karabağ`daki tek taraflı iskan politikası ü - Gündem
14 Haziran 2024 - Հակական տոմար - Տարի : 4516 / Ամիս : Մարգաց / Օր : Վանատուր / Ժամ : Առաւօտ

Gündem :

24 Ocak 2024  

​Gardman-Şirvan-Nakhijevan Birliği: Azerbaycan`ın Dağlık Karabağ`daki tek taraflı iskan politikası ü -

​Gardman-Şirvan-Nakhijevan Birliği: Azerbaycan`ın Dağlık Karabağ`daki tek taraflı iskan politikası ü ​Gardman-Şirvan-Nakhijevan Birliği: Azerbaycan`ın Dağlık Karabağ`daki tek taraflı iskan politikası üçlü anlaşmanın ihlalidir

Gardman-Şirvan-Nakhijevan Pan-Ermeni Birliği, Azerbaycan'ın Dağlık Karabağ'da uyguladığı tek taraflı iskan politikasına ilişkin bir bildiri yayınladı.

Bildiride şu ifadelere yer verildi:

"Azerbaycan, fiili kontrolü altındaki Dağlık Karabağ topraklarında sürekli ve tek taraflı yerleşim politikasını sürdürüyor ve bu, 9 Kasım tarihli üçlü bildirinin 7. maddesinin ihlali anlamına geliyor. 7. maddede “Ülke içinde yerinden edilmiş kişiler ve mülteciler, Birleşmiş Milletler Mülteciler Yüksek Komiserliği'nin kontrolü altında eski Dağlık Karabağ Özerk Bölgesi topraklarına geri dönecektir." kaydediliyordu. Ancak Azerbaycan, 2020 yılında 44 gün süren savaştan sonra Dağlık Karabağ’dan yerinden edilmiş Ermeni halkının geri dönüş sürecini desteklemedi ve başlatmadı ve ayrıca 2023'te genel olarak Dağlık Karabağ'ın geri kalan kısmında yaşayan 100.000'den fazla yerli Ermeniyi etnik temizliğe tabi tutarak, 3 yıl içinde Dağlık Karabağ'ın neredeyse tamamını Ermenisizleştirdi.

Buna paralel olarak Azerbaycan, kontrolü altında olan topraklardaki Ermeni mültecilerin terk ettiği yerleşim yerlerinde kimliği ve kökeni bilinmeyen kişileri herhangi bir kontrolü olmadan yerleştirmeye devam ediyor ve bu süreci "anavatana dönüş" veya "tarihi adaletin yeniden tesis edilmesi" olarak tanımlıyor.

Gardman-Şirvan-Nakhijevan Pan-Ermeni Birliği, Birleşmiş Milletler Mülteciler Yüksek Komiserliği'ne şu sorularla başvuruyor: Azerbaycan'ın işgal altındaki Dağlık Karabağ topraklarında tek taraflı yerleşim eylemlerinden haberdar mısınız? Bu süreci kontrol ediyor musunuz? Kimleri yerleştirdiklerini biliyor musunuz? Ve son olarak Azerbaycan bu işi neden tek taraflı başlattı?"

Bu haber ermenihaber kaynağından gelmektedir.

Haber metninde yer alan görüşler haber kaynağı (ermenihaber) ve yazarına ait olup,
bolsohays.com sitesi haber hakkında herhangi bir görüş üstlenmemektedir.

Opinions expressed are those of the author(s)-(ermenihaber). They do not purport to reflect the opinions or views of bolsohays.com
+