​Mirzoyan: Şu an Ermenistan ve Azerbaycan liderleri arasında yeni bir görüşme gündemde yok - Gündem
23 Haziran 2024 - Հակական տոմար - Տարի : 4516 / Ամիս : Մարգաց / Օր : Ծմակ / Ժամ : Աղջամուղջ

Gündem :

24 Ocak 2024  

​Mirzoyan: Şu an Ermenistan ve Azerbaycan liderleri arasında yeni bir görüşme gündemde yok -

​Mirzoyan: Şu an Ermenistan ve Azerbaycan liderleri arasında yeni bir görüşme gündemde yok ​Mirzoyan: Şu an Ermenistan ve Azerbaycan liderleri arasında yeni bir görüşme gündemde yok

Ermenistan Dışişleri Bakanı Ararat Mirzoyan 23 Ocak'ta gazetecilerle görüştüğü sırasında şu an Ermenistan ve Azerbaycan devlet liderlerinin katılımıyla görüşme öngörülmediğini dile getirdi.

Taraflar arasında doğrudan iletişime ilişkin soruyu yanıtlayan bakan, bunun yalnızca üst düzeyde değil, "sahada" da yapıldığını ifade etti. Temaslara örnek olarak bakan, Dışişleri Bakanlığı aracılığıyla iletilme sürecinden ve esir alınan 32 Ermeni'nin nakline ilişkin düzenlemeden bahsetti.

Mirzoyan açıklamasında ayrıca şunları kaydetti:

"Ancak görüşmelerdeki olumlu gidişat devam etmedi ve Aliyev'in açıklamalarına göre, varılan anlaşmalar da dahil olmak üzere tam bir gerileme yaşandı. Özellikle Aliyev'in sınır belirleme, yeni sınırların ve haritaların kullanılmasına ilişkin açıklamaları. Sınır çizme komisyonunun çalışmalarını öngören Azerbaycan kuvvetlerinin Ermenistan'ın işgal altındaki topraklarını terk etmeyeceği iddia ediliyor. Aynı şey engellemeyi kaldırmak için de geçerli.

Ancak Ermenistan barış gündemine bağlı kalmaya devam ediyor ve Azerbaycan'ın yapıcı alana döneceğini umuyor."

Doğrudan temaslara değinen Bakan, bizim için asıl önemli olanın konu değil içerik olduğunu, özellikle şu anda bile toplantıların dolaylı olarak düzenlendiğini, ancak müzakerelerin taraflarca yürütüldüğünü ve genel olarak konunun biraz karmaşık olduğunu söyledi.

Bakan, sınırda görüşme önerisinin olmadığını, sadece Bakü'den böyle bir fikrin dile getirildiğini söyledi. İki ülke liderlerinin veya dışişleri bakanlarının görüşmesi konusunda da anlaşma sağlanamadı.

Bununla birlikte bakan, Aliyev'in açıklamaları ve toprak taleplerinden de anlaşılacağı üzere gerilimin tırmanması tehdidinin gerçek olduğunu düşünüyor.

Bu haber ermenihaber kaynağından gelmektedir.

Haber metninde yer alan görüşler haber kaynağı (ermenihaber) ve yazarına ait olup,
bolsohays.com sitesi haber hakkında herhangi bir görüş üstlenmemektedir.

Opinions expressed are those of the author(s)-(ermenihaber). They do not purport to reflect the opinions or views of bolsohays.com
+