​Kıbrıs Cumhurbaşkanı, Avrupa’ya Dağlık Karabağ Ermenilerinin insani ihtiyaçlarına çözüm bulma çağrı - Gündem
05 Mart 2024 - Հակական տոմար - Տարի : 4516 / Ամիս : Մեհեկան / Օր : Ահրանք / Ժամ : Հոթապեալ

Gündem :

26 Ocak 2024  

​Kıbrıs Cumhurbaşkanı, Avrupa’ya Dağlık Karabağ Ermenilerinin insani ihtiyaçlarına çözüm bulma çağrı -

​Kıbrıs Cumhurbaşkanı, Avrupa’ya Dağlık Karabağ Ermenilerinin insani ihtiyaçlarına çözüm bulma çağrı ​Kıbrıs Cumhurbaşkanı, Avrupa’ya Dağlık Karabağ Ermenilerinin insani ihtiyaçlarına çözüm bulma çağrısı yaptı

Kıbrıs Cumhurbaşkanı Nikos Christodoulides, Avrupa Konseyi Parlamenter Meclisi'nde Avrupa yasama organlarına çağrıda bulunarak, zorla yerinden edilmiş Dağlık Karabağ'ın etnik Ermenilerinin uzun vadeli sorunlarına çözüm bulunmasını istedi.

Christodoulides, "Dağlık Karabağ'da başka bir insani krize tanık olduk ki bu on binlerce insanı ilgilendiriyor. Bu derin insani kriz, bölgeden Ermeni nüfusunun kitlesel olarak göç etmesine neden oldu. Dağlık Karabağ'ın etnik Ermenilerinin acil insani yardım alması ve uzun vadeli sorunlarına çözüm bulmak için gerekli tüm önlemleri almalıyız. Aynı zamanda, geçen yılın Eylül ayındaki gelişmelerden kaynaklanan Ermenistan'ın artan ve acil ihtiyaçlarına uygun ve yeterli çözüm bulmalıyız" dedi.

Kıbrıs Cumhurbaşkanı, ülkesinin Ermenistan ve Azerbaycan arasındaki AB arabuluculuğundaki barış sürecini desteklediğini belirtti.

Bu haber ermenihaber kaynağından gelmektedir.

Haber metninde yer alan görüşler haber kaynağı (ermenihaber) ve yazarına ait olup,
bolsohays.com sitesi haber hakkında herhangi bir görüş üstlenmemektedir.

Opinions expressed are those of the author(s)-(ermenihaber). They do not purport to reflect the opinions or views of bolsohays.com
+