​Avrupa Parlamentosu`nda Dağlık Karabağ`ın kültürel ve dini mirasının korunması konulu bir konferans - Gündem
22 Temmuz 2024 - Հակական տոմար - Տարի : 4516 / Ամիս : Հրոտից / Օր : Կորդուիք / Ժամ : Լուսափայլ

Gündem :

27 Ocak 2024  

​Avrupa Parlamentosu`nda Dağlık Karabağ`ın kültürel ve dini mirasının korunması konulu bir konferans -

​Avrupa Parlamentosu`nda Dağlık Karabağ`ın kültürel ve dini mirasının korunması konulu bir konferans ​Avrupa Parlamentosu`nda Dağlık Karabağ`ın kültürel ve dini mirasının korunması konulu bir konferans düzenlendi

24 Ocak'ta Avrupa Parlamentosu'nun girişimiyle Brüksel'de Avrupa Parlamentosu'nda "Dağlık Karabağ'ın kültürel ve manevi mirasının korunması" konulu konferans düzenlendi.

Etkinliğin açılışında Ermenistan'ın Belçika Büyükelçisi, Ermenistan'ın Avrupa Birliği Temsilciliği Başkanı Tigran Balayan ve Avrupa Parlamentosu Üyesi Miriam Lexman birer konuşma yaptılar.

Tüm Ermenileri Katolikosu Garegin II Hazretlerinin dualarıyla Kutsal Eçmiadzin Ana Makamının Propaganda Merkezi Müdürü ve Artsakh Manevi-Kültürel Miras İşleri Dairesi Başkanı Rahip Garegin Hambardzumyan, Azerbaycan'ın Ermeni ibadethanelerini hedef alma politikası, tarihi ve kültürel değerlerin yok edilmesi ve uluslararası toplumun bu yönde atacağı adımların aciliyetine ilişkin bir rapor sundu.

Rahip Hambardzumyan, raporunda Dağlık Karabağ'ın kültürel ve dini mirasının korunması, bir dizi uluslararası anlaşmada öngörülen din ve inanç özgürlüğüne saygı gösterilmesinin yanısıra UNESCO'nun bağımsız değerlendirme misyonunun temsilcilerinin bölgeyi ziyaret etmesine ve kültürel anıtların durumunu belgelemesine olanak sağlama çağrısında bulundu.

Konferansta, Europa Nostra Kültürel Mirasın Korunması Uluslararası STK'sı Genel Sekreteri Sneska Quaedvieg-Mikhaylovich, "Bnorran" tarihi ve kültürel STK'sından Artsakh kültürel miras uzmanı Armine Tigranyan ve Leuven Üniversitesi profesörü Pierre d'Arzhan da konuşma yaptılar.

Bu haber ermenihaber kaynağından gelmektedir.

Haber metninde yer alan görüşler haber kaynağı (ermenihaber) ve yazarına ait olup,
bolsohays.com sitesi haber hakkında herhangi bir görüş üstlenmemektedir.

Opinions expressed are those of the author(s)-(ermenihaber). They do not purport to reflect the opinions or views of bolsohays.com
+