​İsveç milletvekili, İsveç hükümetinin Aliyev rejimi ile bağlantılarından dolayı endişeli - Gündem
19 Haziran 2024 - Հակական տոմար - Տարի : 4516 / Ամիս : Մարգաց / Օր : Անահիտ / Ժամ : Կամաւօտ

Gündem :

29 Ocak 2024  

​İsveç milletvekili, İsveç hükümetinin Aliyev rejimi ile bağlantılarından dolayı endişeli -

​İsveç milletvekili, İsveç hükümetinin Aliyev rejimi ile bağlantılarından dolayı endişeli ​İsveç milletvekili, İsveç hükümetinin Aliyev rejimi ile bağlantılarından dolayı endişeli

Isveç Dışişleri Bakanlığı, Aliyev diktatörlüğü ile ilişkili İsveç Güvenlik ve Kalkınma Politikası Enstitüsü adlı araştırma enstitüsüne danışmanlık ve analitik çalışmalar için 1.2 milyon İsveç kronu (yaklaşık 110.000 Euro) finansman sağladı.

İsveç Dışişleri Bakanlığı'nı Azerbaycan'a yönelik yaptırımlar konusundaki görüşünü değiştirebilecek şey nedir? Bu konuda yazan İsveçli Blankspot sitesine göre, İsveç Enstitüsü'nün Güvenlik ve Kalkınma Politikası ile Azerbaycan'ın diktatörlük rejimi arasındaki bağlantılara dikkat çekti.

Blankspot'un bilgilerine göre, İsveç'teki araştırma kuruluşu, Azerbaycan lobilerinden ve daha sonra Azerbaycan Cumhurbaşkanı İlham Aliyev'in ailesine ait olan "Pasha Holding" adlı inşaat şirketinden para almıştır.

İsveç Parlamentosu üyesi Björn Söder, bu konuda İsveç Dışişleri Bakanına ikinci kez başvurarak, ISDP'nin Asya ve Tayvan'a geldiğinde oldukça iyi çalıştığını, ancak Güney Kafkasya söz konusu olduğunda Azerbaycan rejimi ile çalışmanın ve ondan para almanın kabul edilemez olduğunu belirtti.

"Bu konuda İsveç hükümetine baskı yapmaya devam ediyorum, tabii ki.

İsveç hükümeti için Ermenistan'ın önemli olduğu kesin olarak ortadadır, özellikle ülkenin Avrupa ailesine dahil olduğu bu dönemde. İsveç hükümeti, Ermenistan'a yardım etmek için büyük çaba harcamaktadır. Bu nedenle, bu çok tartışmalı bir yaklaşım," dedi İsveçli milletvekili.

Bu haber ermenihaber kaynağından gelmektedir.

Haber metninde yer alan görüşler haber kaynağı (ermenihaber) ve yazarına ait olup,
bolsohays.com sitesi haber hakkında herhangi bir görüş üstlenmemektedir.

Opinions expressed are those of the author(s)-(ermenihaber). They do not purport to reflect the opinions or views of bolsohays.com
+