​Paşinyan, Kharrazi ile görüşmede Ermenistan-İran işbirliğini gündeme taşıdı - Gündem
20 Temmuz 2024 - Հակական տոմար - Տարի : 4516 / Ամիս : Հրոտից / Օր : Արագած / Ժամ : Լուսակն

Gündem :

30 Ocak 2024  

​Paşinyan, Kharrazi ile görüşmede Ermenistan-İran işbirliğini gündeme taşıdı -

​Paşinyan, Kharrazi ile görüşmede Ermenistan-İran işbirliğini gündeme taşıdı ​Paşinyan, Kharrazi ile görüşmede Ermenistan-İran işbirliğini gündeme taşıdı

Ermenistan Başbakanı Nikol Paşinyan, 29 Ocak günü, İran Yüce Lideri Danışmanı ve Dış İlişkiler Stratejik Konseyi Başkanı Kamal Kharrazi ile bir araya geldi.

Başbakan, Kharrazi'nin Ermenistan'a ziyaretinin önemini vurgulayarak, bu ziyaretin Ermenistan-İran ilişkilerinin daha da gelişmesine ve güçlenmesine yeni bir ivme kazandıracağına olan inancını dile getirdi.

Nikol Paşinyan, İslam Cumhuriyeti'nin Cumhurbaşkanı ile ticaret hacmini sürekli olarak artırma yönünde adımlar atmaya karar verdiklerini belirtti. Aynı zamanda, Başbakan, İran'ın Yüce Lideri ile yaptığı buluşmayı içtenlikle hatırladığını ve Sayın Kharrazi'den selamlarını iletmeyi rica etti.

Görüşmede taraflar, Ermenistan-İran işbirliği gündemi kapsamında, siyasi, ekonomik ilişkiler, enerji, altyapı ve diğer alanlarda işbirliği ile ortak projelerin uygulanmasıyla ilgili çeşitli konuları ele aldılar.

Taraflar, ayrıca, Güney Kafkasya'da güvenlik ve istikrarla ilgili konularda fikir alışverişinde bulundular. Başbakan, Ermenistan'ın bu konudaki temel yaklaşımlarını belirtti.

Bölgesel altyapının açılması bağlamında, Başbakan, Ermenistan hükümeti tarafından geliştirilen "Barış Kavşağı" projesi konusundaki İran’ın olumlu tutumunu önemsedi.

Bu haber ermenihaber kaynağından gelmektedir.

Haber metninde yer alan görüşler haber kaynağı (ermenihaber) ve yazarına ait olup,
bolsohays.com sitesi haber hakkında herhangi bir görüş üstlenmemektedir.

Opinions expressed are those of the author(s)-(ermenihaber). They do not purport to reflect the opinions or views of bolsohays.com
+