​Paşinyan`dan Aliyev`e Saldırmazlık Paktı önerisi - Gündem
25 Temmuz 2024 - Հակական տոմար - Տարի : 4516 / Ամիս : Հրոտից / Օր : Ցրօն / Ժամ : Շառաւիղեալ

Gündem :

30 Ocak 2024  

​Paşinyan`dan Aliyev`e Saldırmazlık Paktı önerisi -

​Paşinyan`dan Aliyev`e Saldırmazlık Paktı önerisi ​Paşinyan`dan Aliyev`e Saldırmazlık Paktı önerisi

Ermenistan Başbakanı Nikol Paşinyan, barış anlaşmasını imzalama sürecinin uzaması ihtimaline karşı Bakü’ye saldırmazlık paktı imzalanmasını önerdi.

Ermenistan Başbakanı Paşinyan, Ordu Günü münasebetiyle düzenlenen merasimde barış anlaşmasını imzalama sürecinin uzaması ihtimaline karşı Azerbaycan’a saldırmazlık paktı imzalanmasını önerdiğini söyledi.

Paşinyan, “Azerbaycan'a sınırın askerden arındırılmasını, karşılıklı silah kontrol mekanizmasını, ayrıca barış anlaşmasını imzalamanın beklenenden daha uzun süreceği anlaşılırsa saldırmazlık paktı imzalanmasını teklif ettik” diye konuştu.

Ermenistan'ın kendisine ait olanın dışında hiçbir toprak üzerinde iddiası olmadığını ve hiç kimsenin Ermenistan'ın herhangi bir toprağı üzerinde hak iddia edemeyeceğini vurgulayan Paşinyan, şöyle konuştu:

“Dediğim gibi biz bu sağlam ve geri dönülemez garantileri vermeye hazırız, ama benzer garantileri başkalarından da bekliyoruz. Biz bu yolu izlemeye hazırız ve ayrıca, Azerbaycan'a çeşitli güvenlik garanti mekanizmaları da sunduk. Örneğin, ordu birliklerinin Ermenistan SSC ve Azerbaycan SSC'nin idari sınırından karşılıklı bir şekilde çekilmesi. Bu sınır 1991 Alma Ata Deklarasyonu uyarınca devlet sınırı haline gelmiş, Ermenistan ve Azerbaycan 6 Ekim 2022'de Prag’da, bu temelde birbirlerinin toprak bütünlüğünü tanıyacakları konusunda mutabakata varmıştı. Birliklerin karşılıklı olarak geri çekilmesi, Azerbaycan SSC'nin tüm topraklarının Azerbaycan'ın, Ermenistan SSC'nin tüm topraklarının da Ermenistan'ın kontrolü altında olmasına olanak tanıyacak.”


Bu haber agos kaynağından gelmektedir.

Haber metninde yer alan görüşler haber kaynağı (agos) ve yazarına ait olup,
bolsohays.com sitesi haber hakkında herhangi bir görüş üstlenmemektedir.

Opinions expressed are those of the author(s)-(agos). They do not purport to reflect the opinions or views of bolsohays.com
+