​Çin, Ermenistan`ın sunduğu Barış Kavşağı projesini önemsiyor - Gündem
12 Temmuz 2024 - Հակական տոմար - Տարի : 4516 / Ամիս : Հրոտից / Օր : Անի / Ժամ : Առագոտ

Gündem :

01 Şubat 2024  

​Çin, Ermenistan`ın sunduğu Barış Kavşağı projesini önemsiyor -

​Çin, Ermenistan`ın sunduğu Barış Kavşağı projesini önemsiyor ​Çin, Ermenistan`ın sunduğu Barış Kavşağı projesini önemsiyor

Çin'in Ermenistan Büyükelçiliği, Armenpress'in "Çin'in Ermenistan Hükümetinin önerdiği "Barış Kavşağı" projesine nasıl bakıyor?" sorusuna "Çin, Ermenistan hükümetinin sunduğu "Barış Kavşağı" projesini önemsiyor ve bölgenin barışına ve kalkınmasına katkı sağlayacak her türlü girişimi desteklemeye hazır." diye yanıtladı.

Büyükelçiliğin açıklamasında şu ifadelere yer verildi: "Ermenistan'ın önerdiği 'Barış Kavşağı' projesini önemsiyoruz ve bölgede barışa ve kalkınmaya katkı sağlayacak her türlü girişimi desteklemeye hazırız. Karşılıklı bağımlılığın güçlendirilmesi, karşılıklı yarar sağlayan işbirliğinin genişletilmesi ve ortak kalkınmanın sağlanması konusunda ülkeleri desteklemeye hazırız."

Ermenistan Hükümeti, Basra Körfezi, Umman Körfezi, Karadeniz, Hazar ve Akdeniz'i bölgesel birleşik demiryolu ağı ve Kuzey-Güney ve Doğu-Batı yolları ile birleştirmeyi amaçlayan "Barış Kavşağı" projesini sundu.

Bu projeye göre Ermenistan, yolları, demiryollarını, boru hatlarını, kabloları ve enerji hatlarını onararak, inşa ederek ve işleterek Ermenistan, Türkiye, Azerbaycan ve İran arasındaki iletişimi geliştirmeyi amaçlıyor.

Ermenistan hükümeti, Ermenistan Cumhuriyeti topraklarındaki 4 demiryolu bölümünün restorasyonu yoluyla Azerbaycan ile Türkiye arasındaki iletişimi sağlamaya hazır. Ermenistan, tüm bölge ülkeleri arasında yeni bağlantılar yaratacak olan Gümrü'den Türkiye sınırına kadar olan demiryolunun ve Hrazdan'dan Kayan'a kadar olan demiryolunun tahrip olan kısımlarını da restore etmeye hazır.

Bu haber ermenihaber kaynağından gelmektedir.

Haber metninde yer alan görüşler haber kaynağı (ermenihaber) ve yazarına ait olup,
bolsohays.com sitesi haber hakkında herhangi bir görüş üstlenmemektedir.

Opinions expressed are those of the author(s)-(ermenihaber). They do not purport to reflect the opinions or views of bolsohays.com
+