Paşinyan: Ermenistan, askeri ve savunma ihtiyaçları için artık Rusya`ya güvenemez - Gündem
13 Temmuz 2024 - Հակական տոմար - Տարի : 4516 / Ամիս : Հրոտից / Օր : Պարխար / Ժամ : Շաւաղօտ

Gündem :

04 Şubat 2024  

Paşinyan: Ermenistan, askeri ve savunma ihtiyaçları için artık Rusya`ya güvenemez -

Paşinyan: Ermenistan, askeri ve savunma ihtiyaçları için artık Rusya`ya güvenemez Paşinyan: Ermenistan, askeri ve savunma ihtiyaçları için artık Rusya`ya güvenemez

Ermenistan Başbakan Nikol Paşinyan, 'Erivan ABD, Fransa, Hindistan ve Gürcistan ile nasıl bir güvenlik ilişkisi kurması gerektiğini iyi düşünmeli' dedi.

Ermenistan Başbakan Nikol Paşinyan, ana savunma ve askeri ortağı olarak Rusya'ya güvenemeyeceğini söyledi.

Paşinyan, "Moskova'nın kendisini defalarca hayal kırıklığına uğratması nedeniyle" Erivan'ın ABD ve Fransa ile daha yakın ilişkiler kurmayı düşünmesi gerektiğini kaydetti.

Ermenistan Devlet Radyosu'na konuşan Paşinyan, "Kiminle askeri-teknik ve savunma ilişkilerimizi gerçekten sürdürebileceğimizi anlamamız gerekiyor" dedi.

Paşinyan, "Önceden bu sorun basitti çünkü böyle bir soru yoktu ve bir konsept oluşturmakta zorluk yaşanmıyordu. Önceden savunma ilişkilerimizin yüzde 95-97'si Rusya Federasyonu ile idi. Şimdi bu hem nesnel hem de öznel nedenlerden dolayı olamaz" diye konuştu.

Eski Sovyet cumhuriyeti, başkentin yaklaşık 90 km kuzeybatısındaki Gümrü'de bir Rus askeri üssüne ve diğer tesislere ev sahipliği yapıyor.

Ancak 2018'de devrim olarak nitelendirdiği sokak protestoları dalgasının ardından iktidara gelen Paşinyan, ittifakın temellerini sorgulayarak Kremlin ile ters düşmüştü.

Paşinyan, Ermenistan'ın ABD, Fransa, Hindistan ve Gürcistan ile güvenlik bağlarını kurması gerektiğini söyledi.

Ermenistan'ın Rusya liderliğindeki Kolektif Güvenlik Anlaşması Örgütü'nün (CSTO) bir üyesi olarak kalıp kalmaması gerektiğini sorgulayan Paşinyan, Erivan'ın yeni bir ulusal güvenlik stratejisine ihtiyacı olduğunu ve ordusunu güçlendireceğini kaydetti.

Rusya, Ermenistan'ı yüzüstü bıraktı
Paşinyan, Azerbaycan'ın geçen yıl başlattığı askeri operasyonla Dağlık Karabağ'ın kontrolünü geri alarak burada yaşayan etnik Ermenilerin göçünü tetiklemesiyle Rusya'nın Ermenistan'ı yüzüstü bıraktığını söyledi.

Rusya, Karabağ'daki Ermeni savaşçıların yenilgisinden Paşinyan'ın Güney Kafkasya'daki durumu yönetmedeki başarısızlığının sorumlu olduğunu savunuyor.

Moskova, Erivan'ı Batı'nın Ermenistan ile Rusya'nın arasını açmaya çalıştığı konusunda uyarıyor.

Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin, geçtiğimiz ay Ermenistan'ın CSTO'dan ayrılmasının Ermenistan'ın çıkarına olmadığını ifade etti.

Rusya'nın, 1991 yılında Sovyetler Birliği'nin dağılmasından bu yana daha önce Rus imparatorluğunun bir parçası olan bölgelerde hakimiyet kurmak için ABD ile rekabet halinde olduğu biliniyor.


Bu haber euronews kaynağından gelmektedir.

Haber metninde yer alan görüşler haber kaynağı (euronews) ve yazarına ait olup,
bolsohays.com sitesi haber hakkında herhangi bir görüş üstlenmemektedir.

Opinions expressed are those of the author(s)-(euronews). They do not purport to reflect the opinions or views of bolsohays.com
+