​Paşinyan: Geçmişte Ermenistan`ın savunma ilişkilerinin yüzde 95-97`si Rusya ileydi, şimdi böyle ola - Gündem
02 Mart 2024 - Հակական տոմար - Տարի : 4516 / Ամիս : Մեհեկան / Օր : Հրանդ / Ժամ : Արփող

Gündem :

05 Şubat 2024  

​Paşinyan: Geçmişte Ermenistan`ın savunma ilişkilerinin yüzde 95-97`si Rusya ileydi, şimdi böyle ola -

​Paşinyan: Geçmişte Ermenistan`ın savunma ilişkilerinin yüzde 95-97`si Rusya ileydi, şimdi böyle ola ​Paşinyan: Geçmişte Ermenistan`ın savunma ilişkilerinin yüzde 95-97`si Rusya ileydi, şimdi böyle olamaz

Ermenistan Hükümetinin Silahlı Kuvvetler reform konseptini bu yıl içinde tamamlaması bekleniyor. Ermenistan Başbakanı Nikol Paşinyan bunu Ermenistan Kamu Radyosu'nun "Güvenli Çevre" programına verdiği röportajda söyledi.

Paşinyan, "2022 yılına kadar Ermenistan Silahlı Kuvvetlerinde reform kavramının bulunmamasının nedeni nedir? "Savunma Kanunu"nun yeni taslağının Ocak ayında hazır olması gerekiyordu" sorusuna cevaben Başbakan şunları kaydetti: "Ocak 2022'de o konsept hazırdı ama 2022 kışında o konseptle ilerleyemeyeceğimizi açıkça ortaya koyan olaylar yaşandı. Ve artık sadece bir konsepte sahip olmamız değil, aynı zamanda askeri-teknik alanda işbirliği de dahil olmak üzere bu konseptin hayata geçirilmesinin ne kadar gerçekçi olduğunu da anlamamız gerekiyor. Kimlerle gerçekçi askeri-teknik ve savunma ilişkileri kurabileceğimizi anlamamız gerekiyor." dedi.

Eskiden bu sorunun kolay olduğunu, çünkü böyle bir soru olmadığı ve kavram oluşturmada zorluk yaşanmadığını ekledi.

"Daha önce savunma sektörü ilişkilerimizin yüzde 95-97'si Rusya Federasyonu ileydi, artık hem objektif hem de sübjektif nedenlerle olamaz. Artık bu konseptte örneğin Hindistan'la ne tür ilişkilerimiz olduğunu anlamamız gerekiyor." dile getirdi.

Başbakan, soruların yanıtlanmasının da önemsiyor: "Ermenistan'ın İran , Gürcistan, ABD ile ne tür güvenlik ilişkileri olacak, olacak mı, olmayacak mı, Rusya ile güvenlik ilişkileri değişecek mi, değişmeyecek mi, nasıl değişecek, Ermenistan KGAÖ üyesi kalacak mı kalmayacak mı? Fransa ile ne tür ilişkiler kuruyor?"

"Buradaki sorun bu kavramın zaten bir deklarasyon olarak ilan edilmiş olmasıdır. Ve uygulaması konusunda en azından anlaşmaya vardığımız böyle bir kavramı formüle etmemiz gerekiyor.

Paşinyan, hükümetin profesyonel orduya doğru ilerlediğini vurguladı.

Bu haber ermenihaber kaynağından gelmektedir.

Haber metninde yer alan görüşler haber kaynağı (ermenihaber) ve yazarına ait olup,
bolsohays.com sitesi haber hakkında herhangi bir görüş üstlenmemektedir.

Opinions expressed are those of the author(s)-(ermenihaber). They do not purport to reflect the opinions or views of bolsohays.com
+