​Azerbaycanlılar Artsakh`taki Vankasar kilisesindeki haçı kaldırdı - Gündem
20 Temmuz 2024 - Հակական տոմար - Տարի : 4516 / Ամիս : Հրոտից / Օր : Արագած / Ժամ : Լուսակն

Gündem :

07 Şubat 2024  

​Azerbaycanlılar Artsakh`taki Vankasar kilisesindeki haçı kaldırdı -

​Azerbaycanlılar Artsakh`taki Vankasar kilisesindeki haçı kaldırdı ​Azerbaycanlılar Artsakh`taki Vankasar kilisesindeki haçı kaldırdı

Azerbaycan sosyal medyada yer alan fotoğraflarda, Artsakh Cumhuriyeti'nin Martakert bölgesindeki Vankasar kilisesinin haçının kaldırıldığı görülüyor."Hayk Kültür Ombudsmanı" Hovik Avanesov, bu kilisenin de Azerbaycan'ın devlet propaganda makinesi tarafından ikiyüzlü olarak sunulduğu konusunda uyarıyor.

Avanesov, "Bu gerçek, Azerbaycan'ın işgal altındaki Artsakh'ta devlet düzeyinde kültürel soykırım yaptığını bir kez daha kanıtlıyor" dedi.

1954 tarihli Lahey Sözleşmesinin 4. maddesine atıfta bulunur; buna göre kültürel mirasa karşı her türlü vandalizm, hırsızlık, soygun, zimmete geçirme, düşmanlık ve misilleme eylemi yasaktır. 1954 tarihli Birinci Lahey Protokolüne göre işgal altındaki topraklarda kültürel veya manevi değerlerin yok edilmesi yasaktır.

Ombudsman şunları kaydetti: "Hatırlatmak gerekir ki, Lahey Uluslararası Adalet Divanı 7 Aralık 2021 yılında alınan karara göre Ermeni kiliselerine saygısızlıklar yapılması yasaklandı.

"Azerbaycan, Ermeni kültürel mirasına karşı gerçekleştirilen vandalizm ve saygısızlık eylemlerini önlemek ve cezalandırmak için gerekli tüm tedbirleri almakla yükümlüdür..."

AKPM'nin 2583 sayılı kararına göre ise Ermeni kültürel değerlerinin ve bunların Kafkas Arnavutlarına ait olduğu gerçeğinin inkar edilmesi bir "Azerbaycan kurgusu" olarak kabul edildi."

Bu haber ermenihaber kaynağından gelmektedir.

Haber metninde yer alan görüşler haber kaynağı (ermenihaber) ve yazarına ait olup,
bolsohays.com sitesi haber hakkında herhangi bir görüş üstlenmemektedir.

Opinions expressed are those of the author(s)-(ermenihaber). They do not purport to reflect the opinions or views of bolsohays.com
+