​Gazze: `Katliamı durdurun` diyen Vatikan ile İsrail arasında gerilim - Gündem
21 Mayıs 2024 - Հակական տոմար - Տարի : 4516 / Ամիս : Մարերի / Օր : Գրգոռ / Ժամ : Շաւաղօտ

Gündem :

15 Şubat 2024  

​Gazze: `Katliamı durdurun` diyen Vatikan ile İsrail arasında gerilim -

​Gazze: `Katliamı durdurun` diyen Vatikan ile İsrail arasında gerilim ​Gazze: `Katliamı durdurun` diyen Vatikan ile İsrail arasında gerilim

Vatikan’ın İsrail’i Gazze'deki operasyonları yüzünden eleştirmesi üzerine iki devlet arasında gerginlik yaşanıyor. Vatikan’ın başbakan konumundaki Devlet Sekreteri’nin İsrail’i "orantısız saldırılarla" suçladı ve Gazze’de yaşananları "katliam" olarak niteledi. İsrail ise bu sözlerin "acınası" olduğunu söyleyerek kınadı.

Vatikan’ın mutlak lideri Papa Francesco’dan sonra ikinci en üst düzey görevde bulunan Devlet Sekreteri Kardinal Pietro Parolin, geçen Salı akşamı gazetecilerin sorularını yanıtlarken Vatikan’ın pozisyonunu şöyle açıkladı:

"Bir yandan 7 Ekim'de yaşananları açık ve kayıtsız şartsız biçimde kınıyoruz, her türlü Yahudi karşıtlığını açık ve kayıtsız şartsız kınıyoruz. Ancak aynı zamanda [Gazze’deki] operasyonu meşrulaştırmak için ileri sürülen İsrail'in savunma hakkının orantılı olmasını talep ediyoruz. 30 bin ölüm kesinlikle orantılı değil."

Kardinal Parolin, "Yaşananlardan, bu katliamdan hepimiz öfke duyuyoruz" diye ekledi.

Bu sözlerin ardından İsrail’in Vatikan Büyükelçiliği dün sert bir açıklama yaptı. Büyükelçilik, “Kardinal Parolin, Hamas kaynaklarına göre Gazze'de 30 bin Filistinlinin öldürülmesinin, İsrail'in 7 Ekim katliamına tepkisinin orantısız olduğunu gösterdiğini belirtti. Bu acınası bir açıklamadır” dedi.

Bu haber bbc kaynağından gelmektedir.

Haber metninde yer alan görüşler haber kaynağı (bbc) ve yazarına ait olup,
bolsohays.com sitesi haber hakkında herhangi bir görüş üstlenmemektedir.

Opinions expressed are those of the author(s)-(bbc). They do not purport to reflect the opinions or views of bolsohays.com
+