​Kilise ve Manastırların UNESCO Dünya Miras Listesi hazırlığı - Gündem
24 Temmuz 2024 - Հակական տոմար - Տարի : 4516 / Ամիս : Հրոտից / Օր : Լուսնակ / Ժամ : Շանթակող

Gündem :

17 Şubat 2024  

​Kilise ve Manastırların UNESCO Dünya Miras Listesi hazırlığı -

​Kilise ve Manastırların UNESCO Dünya Miras Listesi hazırlığı ​Kilise ve Manastırların UNESCO Dünya Miras Listesi hazırlığı

Mardin’in Midyat ilçesinde Çevresindeki (Turabdin) Geç Antik ve Ortaçağ Dönemi Kilise ve Manastırları UNESCO Dünya Miras Listesi’ne girebilmesi amacıyla hazırlıklar yoğun bir şekilde devam ediyor.

Kültür ve Turizm Bakanlığınca, Mardin Midyat Çevresi (Tur Abdin) Geç Antik ve Ortaçağ Kilise-Manastırların Dünya Mirası Geçici Listesine eklenmesi ile kalıcı listeye girebilmek için çalıştay yapıldı.

Midyat Belediyesi ev sahipliğinde, Kültür ve Kongre Merkezinde düzenlenen çalıştaya, Mardin Valiliği, Artuklu Belediyesi, Savur Belediyeleri ve Artuklu Üniversitesi akademisyenler yer aldı.

Çalıştayın açılış konuşmalarının ardından, Alan Yönetim Planı Genel Koordinatörü Levent Keskin, Yüksek Şehir ve Bölge Plancısı Murat Çevik, projenin tanımını yaparak ve alan yönetim planı sunumunu gerçekleştirdiler. Daha sonra, Prof. Dr. Mehmet Önal Tarihsel Süreç-Arkeolojik Yapılar, Restorasyon alanında da Seydi Yüzgül' de bilgilendirmelerde bulundular.

Geç Antik ve Orta Çağ Dönemi Kilise ve Manastırları UNESCO'nun Dünya Miras Geçici Listesine eklendiği Midyat ilçesinde, Oluşturulan komisyon, UNESCO Dünya Miras Komitesi tarafından belirlenen koşulların da sağlanmasına yönelik çalışmalar yürütülecek.

2020 yılında başvuru çalışmalarına başlamış, UNESCO Dünya Miras Geçici Listesine eklenen Mor Sobo Kilisesi, Meryem Ana Kilisesi (Yoldath Aloho), Deyrulzafaran Manastırı, Mor Gabriel Manastırı, Mor Abai Manastırı, Mor Loozor Manastırı, Mor Yakup Manastırı, Mor Quryaqos Kilisesi ve Mor Azozo Kilisesi'nin geçici listeye kabul edilmişti.

Çalıştaya, Midyat Belediye Başkan yardımcıları Ali Alptekin, Abdurrahim Çelik, Savur Belediyesi Fen İşleri Müdürü Gürkan Demir, Mor Gabriel Vakfı Başkanı Kuryakos Ergün ve ilgililer katıldı.

Bu haber sabah kaynağından gelmektedir.

Haber metninde yer alan görüşler haber kaynağı (sabah) ve yazarına ait olup,
bolsohays.com sitesi haber hakkında herhangi bir görüş üstlenmemektedir.

Opinions expressed are those of the author(s)-(sabah). They do not purport to reflect the opinions or views of bolsohays.com
+