Papa pazar duasını güncelledi: Ukrayna ve Filistin için dua etti; İsrail’i duadan çıkarttı - Gündem
20 Temmuz 2024 - Հակական տոմար - Տարի : 4516 / Ամիս : Հրոտից / Օր : Արագած / Ժամ : Լուսակն

Gündem :

18 Şubat 2024  

Papa pazar duasını güncelledi: Ukrayna ve Filistin için dua etti; İsrail’i duadan çıkarttı -

Papa pazar duasını güncelledi: Ukrayna ve Filistin için dua etti; İsrail’i duadan çıkarttı Papa pazar duasını güncelledi: Ukrayna ve Filistin için dua etti; İsrail’i duadan çıkarttı

Vatikan Devlet Başkanı Papa Francesco, pazar duasında dünyada devam eden çatışmaları unutmamaları gerektiğini belirtirken, Ukrayna ve Filistin’in yanında daha önce beraber saydığı İsrail’i bu kez anmadı.

Vatikan’da Aziz Petrus Meydanı’na bakan ofisinin penceresinden geleneksel pazar duasını eden Papa Francesco, Sudan ve Mozambik’te barış için dua ederken, “Afrika kıtasını ve dünyanın pek çok yerini kana bulayan diğer birçok çatışmayı da unutmayalım; Avrupa’da, Filistin’de, Ukrayna’da… Unutmayalım savaş, her zaman yenilgidir.” dedi.

Papa’nın, daha önce 7 Ekim’den bu yana hemen hemen her önemli etkinlikte ve pazar duasında çatışmaların durması için temennisini dile getirirken, Ukrayna ve Filistin ile ismini geçirdiği İsrail’i bu kez anmaması dikkati çekti.

Papa Francesco’nun, İsrail’in adını anmaması, Vatikan-İsrail ilişkilerinde hafta içinde yaşanan diplomatik gerginliğinden dolayı olduğu düşünüldü.

İsrail Büyükelçiliği, Vatikan Başbakanı’nın Gazze’de yaşananlar için “katliam” demesine tepki göstermişti

İtalya ile Vatikan Şehir Devleti arasındaki ilişkileri düzenleyen Lateran Anlaşması’nın 95. yıl dönümü vesilesiyle 13 Şubat’ta düzenlenen etkinliğin çıkışında, Vatikan Devlet Sekreteri (Başbakan) Kardinal Pietro Parolin, İsrail’in saldırılarında çok fazla insanın öldüğünü belirterek, İsrail’den Gazze’ye saldırılarını durdurmasını isteyen genel bir kanı olduğunu söylemişti.

Kardinal Parolin’in bu çıkışına, İsrail’in Vatikan Büyükelçiliği 14 Şubat’ta yazılı bir açıklamayla sert yanıt vermişti.

Büyükelçiliğin İtalyanca açıklamasında, Kardinal Parolin’in sözleri için “acınası” anlamına da gelen bir kelime kullanması dikkati çekmişti.

Vatikan ve İsrail arasındaki diplomatik gerilimin tırmanması nedeniyle İsrail’in Vatikan Büyükelçiliği, 15 Şubat’ta hemen bir başka açıklamayla geri adım atarak düzeltme yoluna gitmişti.

Bu haber serbestiyet kaynağından gelmektedir.

Haber metninde yer alan görüşler haber kaynağı (serbestiyet) ve yazarına ait olup,
bolsohays.com sitesi haber hakkında herhangi bir görüş üstlenmemektedir.

Opinions expressed are those of the author(s)-(serbestiyet). They do not purport to reflect the opinions or views of bolsohays.com
+