​Paşinyan: Azerbaycan`ın Ermenistan`a saldırması çok muhtemel - Gündem
25 Temmuz 2024 - Հակական տոմար - Տարի : 4516 / Ամիս : Հրոտից / Օր : Ցրօն / Ժամ : Այգ

Gündem :

25 Şubat 2024  

​Paşinyan: Azerbaycan`ın Ermenistan`a saldırması çok muhtemel -

​Paşinyan: Azerbaycan`ın Ermenistan`a saldırması çok muhtemel ​Paşinyan: Azerbaycan`ın Ermenistan`a saldırması çok muhtemel

Ermenistan Başbakanı Nikol Paşinyan, France 24'e verdiği röportajda Azerbaycan'ın Ermenistan'a saldırmasının çok muhtemel olduğunu açıkladı.

Paşinyan, şunları kaydetti: "Resmi Bakü'den gelen açıklamaları analize ettiğimizde, evet, Ermenistan'a yönelik bir saldırının çok muhtemel olduğu sonucuna varıyoruz. Neden, çünkü örneğin resmi Bakü'den "Batı Azerbaycan" ile ilgili açıklamalar çok sık yapılıyor. Temel olarak Azerbaycan, Ermenistan Cumhuriyeti'ni tüm topraklarıyla birlikte "Batı Azerbaycan" olarak adlandırıyor. Demek istiyor ki, Ermenistan Cumhuriyeti topraklarının çoğu Azerbaycan'a ait. Azerbaycan diplomatik düzeyde saldırı niyetinin olmadığını garanti ediyor ama saldırı olasılığına dair bu görüşler nereden geliyor?

Birincisi, barış antlaşması metninde zaten kamuoyunda kabul edilmiş ilkeleri dile getirirken Azerbaycan'ın neden olduğu bazı zorlukları görüyoruz. İkincisi ise kısaca özetlemek gerekirse Ermenistan Cumhuriyeti'nin "Batı Azerbaycan" olarak adlandırılmasıyla ifade edilen en üst düzeydeki kamuoyu konuşmasıdır. Üçüncüsü sınırdaki saldırganlıktır.

Mesela son olayda 4 şehidimiz oldu. Bu olay hiçbir şekilde haklı görülemez. Bir askerinin yaralandığını açıkladılar, biz de haksız bir eylem yapılmaması yönünde talimat olduğu ve bu emrin ihlal edildiğinin ortaya çıkması halinde soruşturma yapacağımızı duyurduk. Çünkü haksız yere herhangi bir işlem yapılmasına dair emir vardır ve bu emre aykırılık olduğunun tespiti halinde kanunun öngördüğü sonuçları da olacaktır. Bu açıklamalara rağmen Azerbaycan bu fırsatı saldırganlık göstermek için kullandı. Pek çok Ermeni ve uluslararası uzmanın Azerbaycan'ın Ermenistan'a yeni bir saldırı hazırladığı görüşünü ortaya çıkaran da bu gerçeklerin birleşimidir."


Bu haber ermenihaber kaynağından gelmektedir.

Haber metninde yer alan görüşler haber kaynağı (ermenihaber) ve yazarına ait olup,
bolsohays.com sitesi haber hakkında herhangi bir görüş üstlenmemektedir.

Opinions expressed are those of the author(s)-(ermenihaber). They do not purport to reflect the opinions or views of bolsohays.com
+