Ermenistan Hükümeti: Türkiye ve Azerbaycan ile ilişkilerde ciddi bir ilerleme sağlanması mümkün olma - Gündem
25 Temmuz 2024 - Հակական տոմար - Տարի : 4516 / Ամիս : Հրոտից / Օր : Ցրօն / Ժամ : Ծայգն

Gündem :

24 Şubat 2024  

Ermenistan Hükümeti: Türkiye ve Azerbaycan ile ilişkilerde ciddi bir ilerleme sağlanması mümkün olma -

Ermenistan Hükümeti: Türkiye ve Azerbaycan ile ilişkilerde ciddi bir ilerleme sağlanması mümkün olma Ermenistan Hükümeti: Türkiye ve Azerbaycan ile ilişkilerde ciddi bir ilerleme sağlanması mümkün olmadı

2023 yılındaki Ermenistan Hükümet programının (2021-2026) uygulama süreci ve sonuçlarına ilişkin raporda, "Küresel istikrarsızlık koşullarında Ermenistan'ın güvenlik ortamı değişmeye devam etmiş, Ermenistan'ın geleneksel olarak güvendiği güvenlik mekanizmaları verimsizliğini bir kez daha ortaya koymuştur." diye belirtildi.

2023 yılı içerisinde Gürcistan, Fransa, İran, Hindistan, ABD, AB ile güvenlik ilişkileri kuruldu ve geliştirildi. Şubat 2023'ten itibaren AB, Ermenistan ve Azerbaycan Cumhuriyeti (Azerbaycan) devlet sınırı boyunca uzun vadeli bir sivil misyon konuşlandırdı.

Raporda şu ifadelere yer verildi:

"Hükümetin dış güvenliğin sağlanması alanındaki kavramsal yaklaşımı bölgesel politikaya dayanmaktadır. Bölgede Ermenistan'a yönelik olumsuz ve saldırgan tezahürlerin teşhis edilmesi, yönetilmesi, daha sonra bölgesel olarak düşünülmüş bir politika sayesinde bunların azaltılıp uzun vadede sıfıra indirilmesi gibi bir hedef var. Bu sorunun gerçekleşmesi için yürütülen politikaların uluslararası hukuk ve düzen açısından meşruiyeti esastır."

2023 yılı boyunca Hükümet temsilcileri bölge ülkelerinin Gürcistan, İran, Türkiye ve Azerbaycan'ın temsilcileri ile aktif temaslarda ve görüşmelerde bulundu.

Türkiye ve Azerbaycan ile ilişkilerde ciddi bir ilerleme sağlanması mümkün olmadı. Yıl, Laçin Koridoru'nun hukuka aykırı olarak kapatılması, bunun sonucunda Dağlık Karabağ'da insani kriz yaşanması ve Ermenilerin Dağlık Karabağ'dan zorla yerlerinden edilmesi koşullarında geçti.


Bu haber ermenihaber kaynağından gelmektedir.

Haber metninde yer alan görüşler haber kaynağı (ermenihaber) ve yazarına ait olup,
bolsohays.com sitesi haber hakkında herhangi bir görüş üstlenmemektedir.

Opinions expressed are those of the author(s)-(ermenihaber). They do not purport to reflect the opinions or views of bolsohays.com
+