​Ermenistan-BAE arasındaki ekonomik işbirliği derinleşiyor - Gündem
12 Temmuz 2024 - Հակական տոմար - Տարի : 4516 / Ամիս : Հրոտից / Օր : Անի / Ժամ : Առագոտ

Gündem :

26 Şubat 2024  

​Ermenistan-BAE arasındaki ekonomik işbirliği derinleşiyor -

​Ermenistan-BAE arasındaki ekonomik işbirliği derinleşiyor ​Ermenistan-BAE arasındaki ekonomik işbirliği derinleşiyor

Ermenistan Ekonomi Bakanlığı Ermenistan-Birleşik Arap Emirlikleri (BAE) arasındaki ekonomik işbirliğinin perspektif yönlerini sundu.

Özellikle turizm, altyapılar, yenilenebilir enerji, inşaat, gıda sektörü, yüksek teknolojiler, dijitaleşme, siber güvenlik ve inovasyon alanlarda işbirliğinin genişletilmesi ve derinleştirmesinin çekici olduğunu duyurdu.

2023’te BAE ticaret hacmi konusunda Ermenistan'ın ikinci ticaret ortağı oldu ve aynı zamanda Ermenistan'a doğrudan yabancı yatırım yapan ülkeler arasında tarihte ilk kez Rusya’yı geride bırakarak 1. sırada yer alıyor.

2023’te Ermenistan'dan BAE’ye ihracatı geçen yıla göre 3.2 kat artarak 2. 2 milyar dolara ulaştı, ithalat hacmi ise yaklaşık 600 milyon dolardır.

Geçen yılda, Ermenistan’dan BAE’ye işlenmemiş, yarı işlenmiş altın veya altın tozu, mücevher,elmas taşlar, sigara ve purolar ihraç edildi.

Ermenistan ve BAE hükümetler arasında geçen yılda başlayan “Hizmetler, ticaret ve yatırım” anlaşmasının imzalanmasına ilişkin müzakereler devam ediyor.

Avrasya Ekonomik Birliği ile üye ülkeleri ve BAE arasında serbest ticaret anlaşmasına ilişkin müzakereler platformda böyle bir belgenin imzalanması konusunda anlaşmaya varıldı.Bu haber ermenihaber kaynağından gelmektedir.

Haber metninde yer alan görüşler haber kaynağı (ermenihaber) ve yazarına ait olup,
bolsohays.com sitesi haber hakkında herhangi bir görüş üstlenmemektedir.

Opinions expressed are those of the author(s)-(ermenihaber). They do not purport to reflect the opinions or views of bolsohays.com
+