​Rubinyan: Ermenistan-Türkiye sınırının kapalı tutulması için hiçbir neden göremiyorum - Gündem
24 Mayıs 2024 - Հակական տոմար - Տարի : 4516 / Ամիս : Մարերի / Օր : Լուսնակ / Ժամ : Հրակաթն

Gündem :

04 Mart 2024  

​Rubinyan: Ermenistan-Türkiye sınırının kapalı tutulması için hiçbir neden göremiyorum -

​Rubinyan: Ermenistan-Türkiye sınırının kapalı tutulması için hiçbir neden göremiyorum ​Rubinyan: Ermenistan-Türkiye sınırının kapalı tutulması için hiçbir neden göremiyorum

Ermenistan Ulusal Meclisi Başkan Yardımcısı ve Ermenistan-Türkiye ilişkilerinin normalleşme sürecinde Ermenistan Özel Temsilcisi Ruben Rubinyan, Türkiye Özel temsilcisi Serdar Kılıç'ın da katıldığı Antalya Diplomatik Forumu çerçevesinde düzenlenen panelde Ermenistan-Türkiye ilişkilerinin normaleşmesinin Güney Kafkasya'daki durumun yanı sıra Ermenistan ile Azerbaycan arasındaki ilişkilerin normalleşme sürecine de olumlu etki olacağını düşündüğünü ifade etti.

"Ermenistan ile Türkiye arasındaki ilişkilerin çok büyük bir tarihsel bağlama sahip olduğu bir sır değil ve bu bizim işimizi kolaylaştırmıyor.

Ancak Ermenistan bugünün ve geleceğin iyiliği için çalışmaya hazırdır. Bu nedenle Temmuz 2022'de Serdar Kılıç ve ben, Ermenistan-Türkiye sınırını üçüncü ülke vatandaşlarına açacağımızı kamuoyuna duyurduk. Bundan sonra diplomatik pasaport sahibi kişilere de sınırı açacağımızı ekledik. Daha sonra 2023 yazında yapacağımızı duyurduk, maalesef henüz gerçekleşmedi. Bizim tarafımızda tüm altyapımız hazır ve artık Serdar kabul ederse bu anlaşmayı hayata geçireceğimizi duyurabiliriz." şeklinde konuştu.

Rubinyan, bu konuda her iki tarafta da belirli bir hassasiyetin sıklıkla fark edildiğini, bunun da bazen sürece hem olumlu hem de olumsuz anlamda duygusal bir nitelik kazandırdığını sözlerine ekledi.

"Örneğin 2023 yılında Türkiye'de yaşanan depremin ardından 30 yıl aradan sonra ilk kez sınırımız açılarak Ermenistan'dan gelen insani yardım TIR'larının sınırı geçerek deprem bölgesine ulaşmasıyla tarihi bir olay yaşandı. Bu ilham verici ama aynı zamanda üzücü bir gerçek, çünkü sınırın açılması için trajedilere ihtiyacımız yok, trajik nedenlerle bir sınır açmamalıyız. Mutluluk ve refah zamanlarında açık sınırlara ihtiyacımız var. Ermenistan-Türkiye sınırının kapatılması için de hiçbir neden göremiyorum." ifadelerini kullandı.

Rubinyan, Türkiye ile ulaşılan anlaşmaların çok yakında uygulanacağı umudunu dile getirerek, iki ülke arasındaki ilişkilerin tamamen normalleşmesi ve Ermenistan-Türkiye sınırının tam açılması için ilk adım olacağını belirtti.

"Bunun Güney Kafkasya'daki duruma ve ayrıca Ermenistan ile Azerbaycan arasındaki ilişkilerin normalleşme sürecine çok olumlu etkisi olacaktır." sözlerine ekledi.Bu haber ermenihaber kaynağından gelmektedir.

Haber metninde yer alan görüşler haber kaynağı (ermenihaber) ve yazarına ait olup,
bolsohays.com sitesi haber hakkında herhangi bir görüş üstlenmemektedir.

Opinions expressed are those of the author(s)-(ermenihaber). They do not purport to reflect the opinions or views of bolsohays.com
+