​Kasparov`un ismi şimdi de terörist listesine eklendi - Gündem
23 Mayıs 2024 - Հակական տոմար - Տարի : 4516 / Ամիս : Մարերի / Օր : Ծմակ / Ժամ : Առագոտ

Gündem :

07 Mart 2024  

​Kasparov`un ismi şimdi de terörist listesine eklendi -

​Kasparov`un ismi şimdi de terörist listesine eklendi ​Kasparov`un ismi şimdi de terörist listesine eklendi

Rusya, eski Dünya Satranç Şampiyonu Garry Kasparov’u terörist listesine aldı. 2014’te Hırvatistan vatandaşlığı alan Putin muhalifi Kasparov, Mayıs 2022’de de 'yabancı ajan' listesine dahil edilmişti

Rusya, eski Dünya Satranç Şampiyonu Garry Kasparov’u terörist ve aşırılıkçılar listesine dahil etti. Rusya Federasyonu Mali İzleme Servisi'nin (Rosfinmonitoring) internet sayfasında bulunan terörist ve aşırılıkçılar listesine Kasparov’un ismi eklendi.

Babası Yahudi, annesi Ermeni olan Rus vatandaşı Kasparov, 1985-2000 yıllarında satrançta dünya şampiyonu oldu. 2005 yılında satranç kariyerine son veren Kasparov, Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin’in karşısında yer alan siyasi muhalif hareketlerin içerisinde bulundu. Bir süre sonra yurt dışında yaşamaya başlayan Kasparov, 2014’te Hırvatistan vatandaşlığı aldı.

'Yabancı ajan' listesindeydi
Rusya-Ukrayna Savaşı'nın başlamasıyla Devlet Başkanı Putin’i eleştiren Kasparov, "Ukrayna’nın Rusya’ya karşı askeri olarak desteklenmesi ve Rus ekonomisinin çökertilmesi" çağrısında bulunmuştu. Kasparov, 20 Mayıs 2022’de Rusya’da 'yabancı ajan' listesine alınmıştı.Bu haber gazeteoksijen kaynağından gelmektedir.

Haber metninde yer alan görüşler haber kaynağı (gazeteoksijen) ve yazarına ait olup,
bolsohays.com sitesi haber hakkında herhangi bir görüş üstlenmemektedir.

Opinions expressed are those of the author(s)-(gazeteoksijen). They do not purport to reflect the opinions or views of bolsohays.com
+