​Elazığ AKP’li belediye başkan adayı, Ermeni kilisesi için arazi sahibinden onay almadan proje ürett - Gündem
15 Nisan 2024 - Հակական տոմար - Տարի : 4516 / Ամիս : Ահեկան / Օր : Արամազդ / Ժամ : Լուսակն

Gündem :

09 Mart 2024  

​Elazığ AKP’li belediye başkan adayı, Ermeni kilisesi için arazi sahibinden onay almadan proje ürett -

​Elazığ AKP’li belediye başkan adayı, Ermeni kilisesi için arazi sahibinden onay almadan proje ürett ​Elazığ AKP’li belediye başkan adayı, Ermeni kilisesi için arazi sahibinden onay almadan proje üretti

Elazığ'da AKP’li belediye başkan adayı tarihi Ermeni kilisesi için proje üretti, ancak arazi sahibi kendisinden onay alınmadığını söylüyor.

Artı Gerçek sitesinden Evren Demirdaş'ın haberine göre AKP'den yeniden Elazığ Belediye Başkan adayı gösterilen mevcut başkan Şahin Şerifoğulları, 'Yeni Yüzyılda Elazığ Vizyonu' başlıklı projelerini 1 Mart’ta düzenlenen toplantıda duyurdu. Şerifoğulları’nın merkez Rızaiye Mahallesinde 500 metrekarelik alan üzerinde bulunan tarihi Ermeni Protestan Kilisesini restore ederek Elazığ Belediyesi kültür merkezi ve sergi salonu olarak düzenleneceğini açıkladı. Ancak Şerifoğulları’nın kiliseyle ilgili yapmayı vaat ettiği projeyle ilgili arazi sahibinin onay vermediği ortaya çıktı.

Mülkü üzerinde bulunan tarihi kiliseyle ilgili yapılmak istenen proje hakkında bilgisinin olmadığını belirten mülk sahibi Süleyman Türker, Artı Gerçek'e yaptığı açıklamada şunları söyledi:

“Elazığ Belediye başkanı AKP’li Şahin Şerifoğulları’nın özel mülkümle ilgili proje açıkladığına dair yeni haber aldım. Başkan bey 2 buçuk yıl önce burayı benden istedi. ‘burayı kamulaştıralım’ diyerek benden fiyat istedi. TOKİ’nin belediyeye verdiği arsayı bana vermek istediler. Ancak görüşmeler sürmedi sonrasında da belediyeden hiçbir yetkili benimle iletişime geçmedi. Diyarbakır Kültür Varlıklarını Koruma Bölge Kurulu Müdürlüğünden burası için otel ruhsatı almıştım. Belediye başkanın benden habersiz bir şekilde özel mülküm üzerinde proje planı yapmasını anlamış değilim. Kiminle görüştünüz de proje açıklaması yapıyorsunuz? Böyle bir projeyi halka yapacağım diye sunulmasını belediye başkan adayının yapacaklarının inandırıcılığını halkın takdirine bırakıyorum”

Habere göre, Şahin Şerifoğulları ise, iki-üç yıl önce mülk sahibi Süleyman Türker ve Elazığ Belediye Başkan adayı Çağlar Coşkun Duran ile satış hakkında görüştüklerini belirtti ve şunları söyledi:

“Orayı belediyeye satmayla ilgili teklif Süleyman Bey ve Çağlar Bey'den geldi bundan yaklaşık iki üç yıl önce tekliflerini sundular biz de teklifimizi sunduk öyle kaldı, teklif onlardan gelince biz de güzel bir proje hazırladık, aksini söylüyorlarsa ben buradayım"

Şerifoğulları, sitenin "onay aldınız mı?" sorusuna cevap vermemiş.

1904- 1907 yılları arasında inşa edilen tarihi Ermeni Protestan Kilisesi, Süryani toplumuna da hizmet vermişti. Geçmişte umumi tuvalet, Arpacı un fabrikası, pazar yeri, koyun mekanı olarak kullanıldı. Halen otopark olarak kullanılan kilise, 1973'ten beri Diyarbakır Kültür ve Tabiat Varlıklarını Koruma Bölge Müdürlüğü'nün koruma listesinde yer alıyor. Müdürlüğün internet sitesinde yayınladığı 265 tescilli kültür mirası arasında, Süryani Kilisesi olarak gösteriliyor.

Bu haber ermenihaber kaynağından gelmektedir.

Haber metninde yer alan görüşler haber kaynağı (ermenihaber) ve yazarına ait olup,
bolsohays.com sitesi haber hakkında herhangi bir görüş üstlenmemektedir.

Opinions expressed are those of the author(s)-(ermenihaber). They do not purport to reflect the opinions or views of bolsohays.com
+