​Bharat Shakti: Hindistan, Azerbaycan, Pakistan ve Türkiye arasındaki yakınlaşmadan endişe duyuyor - Gündem
21 Mayıs 2024 - Հակական տոմար - Տարի : 4516 / Ամիս : Մարերի / Օր : Գրգոռ / Ժամ : Կամաւօտ

Gündem :

06 Mart 2024  

​Bharat Shakti: Hindistan, Azerbaycan, Pakistan ve Türkiye arasındaki yakınlaşmadan endişe duyuyor -

​Bharat Shakti: Hindistan, Azerbaycan, Pakistan ve Türkiye arasındaki yakınlaşmadan endişe duyuyor ​Bharat Shakti: Hindistan, Azerbaycan, Pakistan ve Türkiye arasındaki yakınlaşmadan endişe duyuyor

Hindistan, Ermenistan ile Azerbaycan arasındaki çatışmanın yanı sıra Azerbaycan, Pakistan ve Türkiye arasında artan yakınlaşmadan endişe duymaktadır ve bu çerçevede Hindistan, İran ve Ermenistan, 2023 yılında "Kuzey-Güney Uluslararası Taşımacılık Koridoru"nun genişletilmesine yönelik üçlü bir anlaşma imzalamıştır. Hindistan merkezli "Bharat Shakti" gazetesi Ermenistan-Hindistan arasındaki işbirliğinin yanısıra Türkiye-Pakistan-Azerbaycan ilişkilerine değindi.

Hindistan ile Ermenistan arasında kültür, ticaret ve savunma gibi alanlarda yıllarca süren işbirliğinin ardından Yerevan, son zamanlarda savunma ürünleri de dahil olmak üzere Hint ürünlerinin en büyük ithalatçılarından biri haline geldi.

İkili ticaret 2017-18'deki 33.91 milyondan 2021-22'de 162,32 milyona yükseldi. 2019 yılında kurulan Hindistan-Ermenistan Ortak İş Konseyi'nin girişimiyle ikili ticaret ve yatırımlar oluşturuldu. Avrasya Ekonomik Birliği (AEB) ile Hindistan arasında yapılacak bir serbest ticaret anlaşması yoluyla genişletilebilir.

Hindistan ve Ermenistan, Pinaka çok namlulu roketatarlar ve tanksavar füzelerinin ithalatı da dahil olmak üzere önemli askeri anlaşmalar imzaladı. Ermenistan ayrıca "Akash" hava savunma sistemini de edinebilir.

Hindistan, 2022'den beri sürekli olarak Ermenistan'a savunma malzemesi sağlıyor. Ermenistan, 2020 yılında Hindistan'dan "SWATHI" silah takip radar sistemini satın aldı. 2022 yılında füze ve mühimmat ihracatına ilişkin anlaşma imzalandı.

Ağustos 2023'te Ermenistan, Hint Gelişmiş Çekili Topçu Silah Sistemlerinin (ATAGS) ilk partisini teslim aldı.
Bu haber ermenihaber kaynağından gelmektedir.

Haber metninde yer alan görüşler haber kaynağı (ermenihaber) ve yazarına ait olup,
bolsohays.com sitesi haber hakkında herhangi bir görüş üstlenmemektedir.

Opinions expressed are those of the author(s)-(ermenihaber). They do not purport to reflect the opinions or views of bolsohays.com
+