​Ermenistan Gazze`ye insani yardım gönderecek - Gündem
12 Temmuz 2024 - Հակական տոմար - Տարի : 4516 / Ամիս : Հրոտից / Օր : Անի / Ժամ : Կամաւօտ

Gündem :

08 Mart 2024  

​Ermenistan Gazze`ye insani yardım gönderecek -

​Ermenistan Gazze`ye insani yardım gönderecek ​Ermenistan Gazze`ye insani yardım gönderecek

Ermenistan Başbakanı Nikol Paşinyan, 5 Mart’ta Kahire’de Mısır Cumhurbaşkanı Abdulfettah es-Sisi ile görüştü. Paşinyan görüşmenin ardından yaptığı açıklamada, “Ermenistan, Gazze’de artan askeri operasyonlar sonucunda ölen onbinlerce masum kurban için üzüntü duyuyor” dedi.

Paşinyan şunları kaydetti: “Biz de sivillere ve sivil altyapıya yönelik saldırıların dehşetini yaşadık ve uluslararası toplumun Gazze’de derhal ateşkes çağrısına katılıyoruz. Bu bağlamda Mısır’ın Gazze’ye insani yardımın kesintisiz erişiminin sağlanması, yaralı Filistinlilerin kabulü ve yabancıların tahliyesi yönünde attığı adımları çok takdir ediyoruz”

Paşinyan şöyle devam etti:
“Ayrıca Gazze’ye insani yardım ulaştırma konusunda Mısırlı ortaklarımızın desteğine ve tavsiyelerine de ihtiyaç duyduk ve bu konuda yardım etme isteğinden dolayı Cumhurbaşkanı Es-Sisi’ye teşekkür ediyoruz. Bu konuyla dışişleri bakanları ilgilenecek. Filistin-İsrail çatışmasında ise Ermenistan, uluslararası toplumun benimsediği ‘iki devlet’ ilkesini her zaman desteklemiştir.”

Mısır-Ermenistan ilişkileri

Paşinyan görüşmeye dair şu detayları da paylaştı:

“Mevkidaşıma Azerbaycan’la müzakerelerdeki son gelişmeleri anlattım, Ermenistan Hükümetinin, iki ülkenin toprak bütünlüğünün tanınması ve sınır belirleme sürecinin 1991 tarihli Almatı deklarasyonu uyarınca uygulanması temelinde ilişkileri normalleşmeye hazır olduğunu bir kez daha teyit ettim. Bu doğrultuda hayata geçirilmesi bölgedeki durumu tamamen değiştirebilecek, Doğu’yu Batı’ya, Kuzey’i Güney’e bağlayacak, karşılıklı yarar sağlayan işbirlikleri kurabilecek “Barış Kavşağı” projesini geliştirdik ve sunduk.”

“Bugün Ermenistan ve Mısır’ın siyasi, ekonomik, bilimsel, yüksek teknoloji, eğitim, kültür, turizm ve diğer alanlarda etkili bir şekilde işbirliği yaptığını memnuniyetle belirtmek isterim. Çok taraflı platformlarda da etkili işbirlikleri oluşturuldu. Mısır, İslam dünyasıyla ilişkilerimizde ve diyalogumuzda da bizim için güvenilir bir ortaktır.”

“Yüzyıllardır hem Mısır’ın kalkınmasına hem de bugün ülkelerimiz arasındaki bağların güçlenmesine katkı sağlayan Ermenistan-Mısır ilişkilerinde Mısır-Ermeni topluluğunun özel bir role sahip olduğunu belirtmeden geçemeyeceğim. Bu bağlamda, Mısır’da yaşayan yurttaşlarımızın devlet düzeyinde her zaman yararlandığı ve görmeye devam ettiği özen için özellikle teşekkür etmeliyim.”


Bu haber agos kaynağından gelmektedir.

Haber metninde yer alan görüşler haber kaynağı (agos) ve yazarına ait olup,
bolsohays.com sitesi haber hakkında herhangi bir görüş üstlenmemektedir.

Opinions expressed are those of the author(s)-(agos). They do not purport to reflect the opinions or views of bolsohays.com
+