​Paşinyan: Azerbaycan`ın talep ettiği enklav ve enklav olmayan köyler Ermenistan`ın egemen topraklar - Gündem
22 Mayıs 2024 - Հակական տոմար - Տարի : 4516 / Ամիս : Մարերի / Օր : Կորդուիք / Ժամ : Փայլածու

Gündem :

14 Mart 2024  

​Paşinyan: Azerbaycan`ın talep ettiği enklav ve enklav olmayan köyler Ermenistan`ın egemen topraklar -

​Paşinyan: Azerbaycan`ın talep ettiği enklav ve enklav olmayan köyler Ermenistan`ın egemen topraklar ​Paşinyan: Azerbaycan`ın talep ettiği enklav ve enklav olmayan köyler Ermenistan`ın egemen topraklarında değil

Ermenistan Başbakanı Nikol Paşinyan düzenlediği basın toplantısında gündemdeki gelişmeleri değerlendirdi.

Ermenistan Başbakanı Nikol Paşinyan, Azerbaycan'ın talep ettiği köylerin hiçbir zaman Ermenistan'ın egemen bölgesi içerisinde olmadığını açıkladı.

Gazetecinin, Azerbaycan'ın Ermenistan'a toprak iddiasında bulunmaya devam ettiği ve Ermeni tarafının Tavuş İdari Bölgesinin 4 köyünü kendilerine iade etmesini talep ettiği yönündeki sorusuna yanıt veren Paşinyan,Paşinyan, sadece Sovyet döneminde değil, sonrasında da Azerbaycan basınında adı geçen köylerin adlarının Ermenistan topraklarında bulunmadığını vurguladı.

"Ermenistan Hükümetinin Tavuş bölgesinin köylerini Azerbaycan'a devredeceği söyleniyor. Tavuş bölgesinin herhangi bir köyünün devredilmesi hiçbir zaman tartışılmamıştır ve söz konusu olamaz." ifadelerini kullandı.

Başbakan, öncelikle bu konuda kendi kanaatince bazı kafa karışıklıkları, bazı yanlış anlamalar bulunduğunu belirterek, öncelikle Ermenistan Cumhuriyeti'nin ne olduğunu kaydetmeyi teklif etti.

Katılımcılara Ermenistan topraklarını harita üzerinde gösteren Paşinyan, Azerbaycan'ın hak iddia ettiği enklav ve enklav dışı köylerin Ermenistan'ın egemenlik alanı içerisinde olmadığını vurguladı.


Bu haber ermenihaber kaynağından gelmektedir.

Haber metninde yer alan görüşler haber kaynağı (ermenihaber) ve yazarına ait olup,
bolsohays.com sitesi haber hakkında herhangi bir görüş üstlenmemektedir.

Opinions expressed are those of the author(s)-(ermenihaber). They do not purport to reflect the opinions or views of bolsohays.com
+