​Mirzoyan ile Fidan, Ermenistan-Türkiye sınırının kısmen açılmasına ilişkin anlaşmayı yineledi - Gündem
18 Haziran 2024 - Հակական տոմար - Տարի : 4516 / Ամիս : Մարգաց / Օր : Մասիս / Ժամ : Աղջամուղջ

Gündem :

15 Mart 2024  

​Mirzoyan ile Fidan, Ermenistan-Türkiye sınırının kısmen açılmasına ilişkin anlaşmayı yineledi -

​Mirzoyan ile Fidan, Ermenistan-Türkiye sınırının kısmen açılmasına ilişkin anlaşmayı yineledi ​Mirzoyan ile Fidan, Ermenistan-Türkiye sınırının kısmen açılmasına ilişkin anlaşmayı yineledi

Ermenistan Dışişleri Bakanı Ararat Mirzoyan, parlamentoda yaptığı konuşmada Türkiye Dışişleri Bakanı Hakan Fidan ile yaptığı görüşmede, Türkiye sınırının üçüncü ülke vatandaşları ve diplomatik pasaport sahibi kişilere açılmasına ilişkin anlaşmayı yinelediğini açıkladı.

Mirzoyan, Ermenistan-Türkiye sınırının kısmen yani üçüncü ülke vatandaşları ve diplomatik pasaport sahibi kişilere açılması konusunda anlaşmaya varıldığını hatırlattı.

Ani'deki tarihi köprünün ortak bir şekilde restorasyonu konusunda da anlaşmaya varıldı.

Bakan Mirzoyan, "Şimdi bu çalışmanın mümkün olan en uygun şekilde nasıl organize edilebileceğini görmek için Ani köprüsüyle ilgili somut protokoller paylaşılıyor. Ne yazık ki diğer anlaşmamız olan sınırın kısmen açılması henüz hayata geçirilmemiştir. Bu anlaşmaya rağmen yeni bakanla bunu yeniden teyit etme fırsatım oldu."

Antalya Diplomasi Forumu'na katılım kapsamında Türk medyasına röportajlar verdiğini hatırlatan Mirzoyan, "Sadece Türk tarafının yetkilileriyle değil, Türk toplumuyla da konuşup kendimizi tanıtmamız bizim için önemli. Türk toplumunda Ermenistan ve Ermenistan'ın izlediği politikalar hakkında gerçeklerle hiç örtüşmeyen düşünceler olduğunu sık sık görüyoruz. Ermenistan-Azerbaycan müzakereleri de dahil olmak üzere tutumlarımız ve algılarımızı Türk ortaklarımıza ve kamuoyuna en azından anlaşılır olmamız için sunmak önemli."

Bu haber ermenihaber kaynağından gelmektedir.

Haber metninde yer alan görüşler haber kaynağı (ermenihaber) ve yazarına ait olup,
bolsohays.com sitesi haber hakkında herhangi bir görüş üstlenmemektedir.

Opinions expressed are those of the author(s)-(ermenihaber). They do not purport to reflect the opinions or views of bolsohays.com
+