​Avrupa Parlamentosu`ndan Ermenistan ile yakınlaşmaya yeşil ışık - Gündem
20 Temmuz 2024 - Հակական տոմար - Տարի : 4516 / Ամիս : Հրոտից / Օր : Արագած / Ժամ : Առաւօտ

Gündem :

17 Mart 2024  

​Avrupa Parlamentosu`ndan Ermenistan ile yakınlaşmaya yeşil ışık -

​Avrupa Parlamentosu`ndan Ermenistan ile yakınlaşmaya yeşil ışık ​Avrupa Parlamentosu`ndan Ermenistan ile yakınlaşmaya yeşil ışık

Avrupa Parlamentosu, Ermenistan'ın muhtemel AB üyeliği başvurusunu ve Rusya'yla arasına mesafe koymaya yönelik adımlarını destekleyen bir karar tasarısını kabul etti. Parlamento, Azerbaycan'ı da 'askeri maceracılık' konusunda uyardı.

Parlamento, Brüksel ile Yerevan arasında daha yakın ilişkiler kurulmasına ilişkin teklifi 13 Mart Çarşamba günü kabul etti. Teklife 504 milletvekili olumlu, dört vekil karşı, 32 vekil çekimser oy verdi.

Kararda, Ermenistan'ın aday statüsü için başvurması ve reformları sürdürmesinin "AB-Ermenistan ilişkilerinde dönüştürücü bir aşamaya zemin hazırlayabileceği" belirtildi.

Kararı olumlu karşılayan Ermenistan Başbakanı Paşinyan hükümetinin "Ermenistan-AB ilişkilerinin daha da derinleştirilmesi ve geliştirilmesi yönünde çalışmaya devam etme" isteğini vurguladı.

Paşinyan,"Bunun Ermenistan'da kamuoyunda tartışılması gerektiğine inanıyorum. Bu, Ermenistan'ın gelecek vizyonunu tartışmak için bir fırsattır' dedi. Yaklaşık bir yıldır Ermenistan'da üst düzey yetkililer AB adaylığına başvurma niyetini yüksek sesle dile getiriyor. Şubat ayında, AB Dışişleri Yüksek Temsilcisi Josep Borrell, Ermenistan ile vize serbestisi müzakereleri ile ticaret ve güvenlik işbirliğini kapsayan bir ortaklık gündeminin başlatıldığını duyurdu.

Çarşamba günkü kararda Avrupa Parlamentosu, Ermenistan'ın Rusya'dan uzaklaşma yönündeki adımlarına bir anlamda açıkça destek verdi ve Ermenistan'ın Rusya liderliğindeki bir güvenlik ititfakı olan Kolektif Güvenlik Anlaşması Örgütü (CSTO) katılımını dondurma kararını memnuniyetle karşıladı.

Kararda, Azerbaycan'ın Ermenistan'a yönelik saldırıları ve Azerbaycan Cumhurbaşkanı İlham Aliyev'in Ermeni toprakları hakkında yaptığı 'kışkırtıcı açıklamalar' da kınandı.

Azerbaycan'ı "Ermenistan'a karşı herhangi bir potansiyel askeri maceracılığa" karşı uyaran karar, AB'nin "Ermenistan'ın egemenliğini, bağımsızlığını ve toprak bütünlüğünü tehdit eden her türlü kişi ve kuruluşa yaptırım uygulamaya hazır olması" gerektiğini vurguladı.


Bu haber agos kaynağından gelmektedir.

Haber metninde yer alan görüşler haber kaynağı (agos) ve yazarına ait olup,
bolsohays.com sitesi haber hakkında herhangi bir görüş üstlenmemektedir.

Opinions expressed are those of the author(s)-(agos). They do not purport to reflect the opinions or views of bolsohays.com
+