​Ermenistan AB üyeliğine başvuracak mı? - Gündem
19 Mayıs 2024 - Հակական տոմար - Տարի : 4516 / Ամիս : Մարերի / Օր : Անահիտ / Ժամ : Զօրացեալ

Gündem :

19 Mart 2024  

​Ermenistan AB üyeliğine başvuracak mı? -

​Ermenistan AB üyeliğine başvuracak mı? ​Ermenistan AB üyeliğine başvuracak mı?

Ermenistan Dışişleri Bakan Yardımcısı Vahan Kostanyan, "Azatutyun" gazetesinin Ermenistan'ın AB üyeliği için başvuruda bulunup bulunmayacağı sorusuna yanıt verdi. Kostanyan, "Ermenistan-AB ilişkilerinde sahip olduğumuz dinamiklerin benzeri görülmemiş olduğu söylenebilir ve bu yöndeki olumlu gelişmeler aynı zamanda ilerlememize ve daha iddialı gündemler hakkında konuşmamıza da olanak tanıyacaktır."dedi.

Kostanyan, "Bakanlar Kurulu tarafından kabul edilen bu açıklamanın, Başbakan'ın aylar önce Bakanlar Kurulu'nda yaptığı konuşmaya doğrudan bir yanıt olduğunu düşünüyorum. Temel olarak Ermenistan hükümeti, AB'nin mümkün gördüğü ölçüde AB ile ilişkileri derinleştirmeye hazır olduğunu duyurdu. Son aylarda işbirliği gündeminin oldukça genişlediğini görüyoruz ve AB izleme misyonunun bir yılı aşkın süredir Ermenistan'da görev yaptığını biliyoruz. Şu anda Ermenistan ile AB arasında vizelerin serbestleştirilmesi, Ermenistan'ın Avrupa barış aracına erişimi, Ermeni ürünlerinin Avrupa pazarına daha kolay ulaşması konularında tartışmalar sürüyor." ifadelerini kullandı.

Kostanyan, bu konunun parlamentoda tartışılması için henüz çok erken olduğunu, hem olumlu hem de olumsuz yönlerinin anlaşılması için kamuoyunda tartışma yapılması gerektiğini belirtti.

"Alınacak her türlü kararlarımız, egemenlik kararlarımız, Ermenistan'ın bağımsızlığını, demokrasisini, egemenliğini güçlendirmek için verilecektir ve bu, şu veya bu jeopolitik kutupla çelişkiler bağlamında değerlendirilmemelidir." sözlerine ekledi.


Bu haber ermenihaber kaynağından gelmektedir.

Haber metninde yer alan görüşler haber kaynağı (ermenihaber) ve yazarına ait olup,
bolsohays.com sitesi haber hakkında herhangi bir görüş üstlenmemektedir.

Opinions expressed are those of the author(s)-(ermenihaber). They do not purport to reflect the opinions or views of bolsohays.com
+