Paşinyan, Belçika Başbakanı`na Barış Kavşağı projesini sundu - Gündem
22 Mayıs 2024 - Հակական տոմար - Տարի : 4516 / Ամիս : Մարերի / Օր : Կորդուիք / Ժամ : Խաւարակ

Gündem :

22 Mart 2024  

Paşinyan, Belçika Başbakanı`na Barış Kavşağı projesini sundu -

Paşinyan, Belçika Başbakanı`na Barış Kavşağı projesini sundu Paşinyan, Belçika Başbakanı`na Barış Kavşağı projesini sundu

Brüksel'de Ermenistan Başbakanı Nikol Paşinyan Belçika Başbakanı Alexander De Croo ile bir araya geldi.

Armenpress’in Brüksel muhabirinin haberine göre görüşmede muhataplar, ikili ilişkileri, Ermenistan-Belçika işbirliğine ilişkin konuları ele aldılar, Ermenistan'da Belçika Büyükelçiliği’nin açılışına dikkat çektiler ve bunun çok sektörlü işbirliğine yeni bir ivme kazandıracağına dair güvenlerini dile getirdiler.

Nikol Paşinyan ve Alexander De Croo, Güney Kafkasya'daki durum, Ermenistan-Azerbaycan barış anlaşması süreci, bölgesel altyapıların açılması fırsatlarına değindiler.

Başbakan Paşinyan, muhatabına Ermenistan Hükümetinin "Barış Kavşağı" projesini ve ilkelerini anlattı. Bölgede barış ve istikrarın güçlendirilmesi amacıyla her iki tarafta da AB gözlem misyonunun Ermenistan'daki faaliyetlerinin önemine vurgu yapıldı.

Ermenistan-Avrupa Birliği işbirliği konusunda da fikir alışverişinde bulunuldu. Özellikle ülkemizde AB'nin desteğiyle gerçekleştirilen demokratik reformlara ilişkin konular, vizelerin serbestleştirilmesine ilişkin diyalog ele alındı.

Avrupa Konseyi Başkanı Charles Michel ve diğer birçok ülkenin liderleriyle de görüşme yapılması planlanıyor.

Nikol Paşinyan Brüksel'deki ilk Nükleer Enerji Zirvesi'ne katılıyor.


Bu haber ermenihaber kaynağından gelmektedir.

Haber metninde yer alan görüşler haber kaynağı (ermenihaber) ve yazarına ait olup,
bolsohays.com sitesi haber hakkında herhangi bir görüş üstlenmemektedir.

Opinions expressed are those of the author(s)-(ermenihaber). They do not purport to reflect the opinions or views of bolsohays.com
+