​Moskova`da konser salonuna saldırı: Zanlılar mahkemeye çıkarıldı - Gündem
19 Mayıs 2024 - Հակական տոմար - Տարի : 4516 / Ամիս : Մարերի / Օր : Անահիտ / Ժամ : Զօրացեալ

Gündem :

26 Mart 2024  

​Moskova`da konser salonuna saldırı: Zanlılar mahkemeye çıkarıldı -

​Moskova`da konser salonuna saldırı: Zanlılar mahkemeye çıkarıldı ​Moskova`da konser salonuna saldırı: Zanlılar mahkemeye çıkarıldı

Moskova’daki bir konser salonuna yönelik saldırıda çok sayıda kişi hayatını kaybetti. Can kaybı sayısı 143'ü buldu. Ölenlerden üçü çocuk. Saldırıyı IŞİD örgütü üstlendi. Rus yetkililer saldırganların Ukrayna'ya kaçmak üzere iken yakalandığını söylüyor.
Rus yetkililerin "terör saldırısı" olarak tanımladığı saldırı 22 Mart Cuma akşamı Crocus Belediye Salonu'nda yapıldı.

Kamuflajlı kıyafetler giyen dört kişi otomatik silahlarla içeride ateş açtı.

Saldırıyla birlikte binada büyük bir yangın çıktı. Yangın sabaha karşı söndürülebildi.

Rus medyasının aktardığına göre FSB Güvenlik Şefi, Cumartesi öğlen itibarıyla saldırıyla ilgili, aralarında saldırıyı gerçekleştiren dört kişinin de bulunduğu 11 kişinin gözaltına alındığını söyledi.

Saldırıyı IŞİD örgütü üstelendi. Saldırıda 1 Ermenistan vatandaşı da hayatını kaybetti.

Tass haber ajansı, “terör saldırısı” ile suçlanan kişilerin isimlerini Dalerdzhon Mirzoyev, Saidakrami Murodali Rachabalizod, Muhammadsobir Fayzov ve Shamsidin Fariduni olarak duyurdu.

Şüphelilerin adliyeye getirilirken çekilen ve mahkeme salonundaki görüntüleri yayınlandı.

Yayınlanan görüntülerde dört şüphelinin de vücudunun çeşitli yerlerinde yaralar görülüyor. BBC Rusça Servisi, mahkemede, dört şüphelinin de suçlarını itiraf ettiğinin açıklandığını aktardı.

Tacikistan vatandaşı oldukları bildirilen sanıklardan birinin bilincinin neredeyse kapalı olduğu, bir diğerinin ise kulağının kesildiği bildiriliyor.

Sanıklar 22 Mayıs'taki duruşmaya kadar tutuklu kalacak.

Bu arada IŞİD bağlantılı kanallar, Crocus Belediye Binası'ndaki saldırganları gösterdiği iddia edilen bir fotoğraf yayınladı.

Bağımsız ajanslar fotoğraftaki kişilerin kıyafetlerinin saldırıyı organize ettiğinden şüphelenilen kişilerin kıyafetlerine benzediğini ancak görüntülerin gerçekliğini doğrulayamadıklarını belirttiler.

ABD kanalı CBS, güvenlik kaynaklarına dayandırdığı haberde, IŞİD'in saldırı hazırlığına ilişkin ABD'nin elinde istihbarat olduğunu aktardı.

ABD iki hafta önce Rusya'daki vatandaşlarına yönelik bir uyarı yayımlamış, "Moskova'da konserler de dahil toplu etkinliklerin hedef alınabileceğine dair bilgilerin değerlendirildiğini" açıklamıştı.

CBS'e konuşan ABD'li yetkililer, bu ay Rusya'ya dair bu istihbaratı aldıklarında, ellerindeki bilgileri Rus yetkililerle de paylaştıklarını söylediler.

Beyaz Saray'dan yapılan açıklamada, şu ana dek saldırıda Ukrayna'nın rol oynadığına dair bir işaret olmadığını bildirdi.

Ukrayna lideri Volodimir Zelenskiy'nin bir yardımcısı da ülkesinin saldırıyla bir ilgisi olmadığını söyledi.


Bu haber agos kaynağından gelmektedir.

Haber metninde yer alan görüşler haber kaynağı (agos) ve yazarına ait olup,
bolsohays.com sitesi haber hakkında herhangi bir görüş üstlenmemektedir.

Opinions expressed are those of the author(s)-(agos). They do not purport to reflect the opinions or views of bolsohays.com
+