​Türkiye Ermenistan`ın nükleer santralinin tehlikeli olduğu konusunu gündeme getirebilemez - Gündem
15 Nisan 2024 - Հակական տոմար - Տարի : 4516 / Ամիս : Ահեկան / Օր : Արամազդ / Ժամ : Լուսակն

Gündem :

28 Mart 2024  

​Türkiye Ermenistan`ın nükleer santralinin tehlikeli olduğu konusunu gündeme getirebilemez -

​Türkiye Ermenistan`ın nükleer santralinin tehlikeli olduğu konusunu gündeme getirebilemez ​Türkiye Ermenistan`ın nükleer santralinin tehlikeli olduğu konusunu gündeme getirebilemez

"Ermeni Nükleer Santrali" CJSC Genel Müdürü Eduard Maritrosyan, Ruya'nın Soçi kentinde düzenlenen "AtomExpo" sırasında basın menuplara yaptığı konuşmada Ermenistan'daki "Metsamor" nükleer santralinin güvenlik sistemine değindi.

"Metsamor" nükleer santralinin güvenliğini üst derecede bulunduğunu aktaran Martirosyan şunları kaydetti:

"Ben, Türkiye'nin bu konuyu gündeme getirebileceğini düşünmüyorum. Güvenlikle ilgili herhangi bir sorun bulunmamaktadır. Biz, işletme organizasyonu olarak ve ben, oraganizayonun müdürü olarak tehlikeli bir santral işletemeyiz. Güvenliği herhangi bir şekilde ekileyecek her eylemin yönünde tüm kapsamla adımların ve bundan fazlanın da yapıldığını kesin bir şekilde size söyleyebilrim."

Ermeni yetkili ayrıca, Ermenistan Hükümeti'nin santrale sağladığı finansmandan konuştu.

"Ermenistan Hükümeti tarafından verilen araçlar, tamamen yeterli ve hatta güvenlik sistemlerinin modernizasyonu için gereken mevcut standartları aştılar" dedi.

Martirosyan'a göre, santralin güvenliğini sağladığı için artık yeni sistemler peşindelerdir.

"Bizim için santralimizin güvenliği en önemli şartlardan biridir. Hiç bir devlet, devletimizin güvenliği için bizden fazla düşüremez" diye sozlerine ekledi.

Konuşmada MAGATE Müdürü'nün "Metsamor" santrallinin güvenli olmasını söylediği de hatırlandı.

Kouşmaya devam eden Martirosyan şu ifadeleri kullandı:

"Bence, bu, bazı devletlerin Ermeni santralinin işletmesi konusunda sözde sıkıntıların olduğunu vurguluyan araştırmacıların için yeterli olması gerekiyor."Bu haber ermenihaber kaynağından gelmektedir.

Haber metninde yer alan görüşler haber kaynağı (ermenihaber) ve yazarına ait olup,
bolsohays.com sitesi haber hakkında herhangi bir görüş üstlenmemektedir.

Opinions expressed are those of the author(s)-(ermenihaber). They do not purport to reflect the opinions or views of bolsohays.com
+