​İranlı Büyükelçi: Bu bölgenin en iyi uzmanlar Rusya, Türkiye, İran, Azerbaycan, Ermenistan ve Gürc - Gündem
24 Haziran 2024 - Հակական տոմար - Տարի : 4516 / Ամիս : Մարգաց / Օր : Լուսնակ / Ժամ : Ճառագայթեալ

Gündem :

29 Mart 2024  

​İranlı Büyükelçi: Bu bölgenin en iyi uzmanlar Rusya, Türkiye, İran, Azerbaycan, Ermenistan ve Gürc -

​İranlı Büyükelçi: Bu bölgenin en iyi uzmanlar Rusya, Türkiye, İran, Azerbaycan, Ermenistan ve Gürc ​İranlı Büyükelçi: Bu bölgenin en iyi uzmanlar Rusya, Türkiye, İran, Azerbaycan, Ermenistan ve Gürcistan`dır

İran'ın Rusya Büyükelçisi Kazem Celali, "3+3" istişare platformunun bir sonraki toplantısı bu yıl tekrar yapılabilir." diye duyurdu.

Gürcistan'ın da katılımcı olacağını umduğunu dile getiren İranlı büyükelçi, bu formatın Güney Kafkasya'daki sorunların çözümünde en faydalı format olduğunu düşünüyor.

Celali, "Bölgedeki sorunların çözümünde en faydalı format '3+3'tür. Yeni toplantının bu yıl tekrarlanacağını umuyorum" dedi.

Bu formattaki bir önceki toplantının Tahran'da gerçekleştiğini hatırlatan İranlı Büyükelçi, bunun başarılı olduğunu söyledi. Diğer devletlerin, "süper güçlerin" müdahalesinin sadece durumu kızıştırmakla kalmayıp aynı zamanda Güney Kafkasya'da gerilimin tırmanma riskini de artırdığını belirtti.

"Başka ülkelerin varlığı Güney Kafkasya'da normalleşmeye engel oluyor. Bu bölgenin en iyi uzmanları Rusya, Türkiye, İran, Azerbaycan, Ermenistan ve Gürcistan'dan oluşan altı ülkedir, başka ülkeler değil." şeklinde konuştu.
Bu haber ermenihaber kaynağından gelmektedir.

Haber metninde yer alan görüşler haber kaynağı (ermenihaber) ve yazarına ait olup,
bolsohays.com sitesi haber hakkında herhangi bir görüş üstlenmemektedir.

Opinions expressed are those of the author(s)-(ermenihaber). They do not purport to reflect the opinions or views of bolsohays.com
+